Pátrání po drogách v česko-německém pohraničí pokračuje. Metody policie se mění

11. červen 2015

Výroba a prodej drog patří mezi největší problémy Karlovarského kraje. Policisté proto stále častěji spolupracují s německými kolegy. Společně s nimi rozvíjejí tradiční kriminalistické metody. Ty se sice v praxi osvědčily, policisté ale s výsledkem pátrání stále nejsou příliš spokojeni.

„Podle odhadů se na území České republiky stále vaří 6 tun drogy. A nám se podaří zachytit ročně jenom několik set kilogramů. Většina pervitinu míří do zahraničí, do Německa nebo Rakouska. Ale tím, jak se gangy naučily té drogy vařit víc a ty varny jsou sofistikovanější, tak stále více drog končí na území ČR,“ připomněl fakta související s nelegální výrobou omamných látek při své návštěvě pohraničí ministr vnitra Milan Chovanec.

„První, na co se nás němečtí partneři ptají, co so s tím budete dělat. Bez té spolupráce s německými partnery bychom nebyli schopni být úspěšní,“ říká Chovanec.

Pro výrobce drog je příhraničí hraničí atraktivní. Je málo zabydlené, složitěji se kontroluje a distribuční síť v Německu je blízko. Ministr Chovanec navíc připomíná, kdo patří mezi nejčastější výrobce drog.

„Vietnamská komunita, která je dnes tím hlavním, kdo vaří v Čechách pervitin a pěstuje marihuanu, je velmi uzavřená a velmi složitě se do ní dostáváme,“ tvrdí ministr Chovanec.

Čeští kriminalisté se už nějaký čas pokoušejí ve spolupráci s německými kolegy dostávat do prostředí, kde se drogy vyrábějí. Získat mezi nimi své kontakty a informátory. Metoda doplňuje tradiční kontroly na silnicích.

„My jsme objeli německé policejní útvary a dohodli jsme se na formě spolupráce. Podstatně účinnější je ponořit se do prostředí a za využití kriminalistických metod honit ty, kteří ty drogy vaří a prodávají,“ domnívá se krajský šéf policie v Karlovarském kraji Oldřich Tomášek.

Jedním z výsledků mravenčí a společné česko-německé spolupráce je nedávný zásah na tržnici v Krušných horách

„Podařilo se nám třeba zajistit skupinu vietnamských obchodníků, kteří prodávali německým občanům na tržnici v Potůčkách drogu ve velkém množství. A podařilo se nám to jenom díky tomu, že ve spolupráci s německými policisty jsme se infiltrovali do toho prostředí a zatkli jsme je přímo při prodeji většího množství drogy,“ doplňuje Tomášek.

Na odhalování výroben a distribuce drog se v pohraničním regionu specializují desítky policistů.

autor: zdt
Spustit audio