Ostrov u Karlových Varů zachránil historickou zastávku. Hrozila jí demolice

27. prosinec 2017
V Ostrově na Karlovarsku vedení města slavnostně otevřela historickou železniční zastávku. Ta by měla nově sloužit nejen jako malé muzeum, ale především jako odpočinkový prostor pro cyklisty

Ostrovská radnice dokončila obnovu historické železniční zastávky. Typizovaná stavba z doby Rakouska-Uherska patří mezi poslední památky na někdejší trať do krušnohorského Jáchymova. Dnes je v místech zaniklé železnice cyklostezka. Nevyužitou budovu radnice nechala přestavět na malé muzeum a odpočívadlo pro cyklisty.

Zachráněná zastávka obsahuje ukázku někdejší pracovny přednosty stanice. V sousední čekárně jsou panely s kompletní historií ostrovské dráhy. Součástí budovy jsou teď také bezbariérové toalety. Nové využití našla zastávka téměř po 50 letech. Ještě před dvěma roky byla zastávka ve špatném stavu a hrozila jí demolice. Rekonstrukce stála téměř 2,5 milionu korun. Polovinu z této částky pokryla dotace z ministerstva kultury.

Na slavnostní znovuotevření zastávky se v prosinci 2017 přišly podívat stovky lidí. V komponovaném programu se za zvuku produkce flašinetářky objevili zástupci radnice a místní ochotníci v dobových kostýmech. Dostavili se také členové ostrovských ostrostřelců a zástupci místního spolku velocipedistů. Úpravy zastávky mají pokračovat i v roce 2018. Vedení radnice chce například do blízkosti zastávky přesunout starou kolejnici z původní tratě.

Provoz na železniční trati z Ostrova do Jáchymova byl zahájen v roce 1896, ukončen byl v roce 1957. Trať patřila mezi nejstrmější v republice. Po ukončení osobní vlakové dopravy se z části trati stala vlečka do závodu na výrobu trolejbusů. V blízkosti někdejší trati jsou dnes jen náznaky někdejšího železničního provozu. Například v podobě zbytku starých kolejí, části náspu, rozpadajícího mostu anebo původního tunelu. Historická trasa železnice je nejvíce patrná mezi ostrovskou městskou částí Horni Žďár a Jáchymovem.