Ostrov hostil největší letní setkání krajkářek z Krušných hor

17. srpen 2021 10:50
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výroba paličkovaných krajek patří k historickým řemeslům severozápadních Čech

Len, bavlna, hedvábí i koňské žíně. To jsou materiály, které používají k výrobě klasických krajek krušnohorské paličkářky. O víkendu se sešly v Ostrově u Karlových Varů.

Výroba paličkovaných krajek patří k historickým řemeslům severozápadních Čech. Tradice se v regionu udržela i po odchodu původního obyvatelstva a od roku 2006 se paličkování dokonce věnuje spolek Krušnohorská krajka. Právě členky tohoto zájmového sdružení se o víkendu sešly v domě kultury v Ostrově u Karlových Varů. Na setkání přijelo nezvykle velké množství lidí.

„Jde nám o to zachovat krušnohorské paličkování. Těch původních žen, které paličkovaly, už není moc. Máme jejich vzory a snažíme se je uchovat dál,“ vysvětlila podstatu spolku Marie Vránová.

Do Ostrova přijelo téměř 80 krajkářek z obcí a města od Aše až po Ústí nad Labem. Součástí letního setkání byla výstava nejnovějších prací krajkářek. Návštěvníci si na místě mohli zakoupit i velmi kvalitní nitě, vyráběné speciálně pro potřeby paličkářek.

Podrobnosti uslyšíte v reportáži!

autoři: Zdeněk Trnka , nkr
Spustit audio