Odborníci vyberou první obory pro polytechniku v Karlovarském kraji

20. září 2023 13:00

Odborná skupina bude vybírat první obory pro připravovanou vysokoškolskou polytechniku, která má vzniknout v Karlovarském kraji. Nový druh terciárního vzdělávání by kraj chtěl spustit od akademického roku 2025/2026.

Polytechnika by měla částečně řešit problém chybějící vysoké školy v kraji a pomoci zaměstnavatelům získat kvalifikované pracovníky. V prvních letech by se výuka měla odehrávat na různých místech kraje, řekl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

„Po dohodě s ministrem školství Mikulášem Bekem jsme založili pracovní skupinu, kde je ministerstvo školství, Karlovarský kraj, Hospodářská komora a Západočeská univerzita v Plzni a která připravuje zrod té polytechniky," uvedl Kulhánek.

V počáteční fázi by se mělo po dohodě se středními školami a zaměstnavateli vybrat čtyř až pět oborů, které by se studovaly decentralizovaně. To znamená nikoli na jednom místě, ale v dostupných objektech na různých místech kraje, v Chebu, Karlových Varech, nebo i v Sokolově," dodal hejtman.

Polytechnika by měla nabízet klasické bakalářské studium

Nový druh vzdělávání by nabízel studium v různých oborech, nejen technických, ale třeba i zdravotnických nebo sociálních. V dalších letech by polytechnika měla počet svých oborů rozšiřovat až na deset nebo 15, podle potřeby a zájmu. S postupným rozšiřováním by se pak studium soustředilo zřejmě na jedno místo, kde by vznikl plnohodnotný vysokoškolský kampus.

O jeho umístění se ale zatím teprve jedná. Jednou z možností by bylo využít areál bývalé střední školy v Královském Poříčí, využitelnou lokalitu nabídnul i Kynšperk nad Ohří. Při posuzování vhodného umístění bude ale třeba vzít v potaz i atraktivitu pro studenty.

Takzvaná polytechnika vychází ze zkušeností některých západních zemí, například Německa, kde je jakousi alternativou k univerzitnímu vzdělávání a funguje ve spolupráci a za účasti regionálních firem. Sloužit může jak pro navazující studium po střední škole, tak jako možnost doplnit si vzdělání pro zaměstnance v oborech, které jsou v regionu potřeba.

autor: Radim Jehlík | zdroj: ČTK
Spustit audio