Obnovené tůně, vykácené náletové dřeviny a nová pozorovatelna. Velká obnova rašeliniště u Abertam finišuje

31. říjen 2019 14:35

Do okolí krušnohorského města Abertamy se vrací přírodní vodní nádrže a horské dřeviny. Končí zde velká obnova rašeliniště, které hlavně na konci minulého století poškodila průmyslová těžba. S revitalizací začaly Lesy České republiky před víc než rokem, do projektu investovaly necelých 8 milionů korun, z toho 90 procent pokryjí evropské dotace.

„Stojíme teď na pozorovatelně, která je určena pro návštěvníky. Je umístěna tak, že z ní vidíme docela daleko do kraje, až na Pernink. Máme také před sebou celou bývalou těžebnu rašeliniště, tzn. místa, odkud se rašelina odvezla,“ vysvětlil přírodovědec Vladimír Melichar.

Jen několik desítek metrů od příjezdové komunikace kolem této pozorovatelny je minimum náletových dřevin. „V první etapě jsme vzali celé rašeliniště, i odtěženou plochu a odstranili jsme dřeviny, které zde byly nadbytečné. Snažili jsme zde nechat druhy, které sem patří, například břízu karpatskou. Rozčlenili jsme také původní lesnické výsadby bažinné borovice, které byly v řádcích do takového přírodního charakteru,“ popsal Vladimír Melichar.

V této části se ve 20. století průmyslově těžila rašelina. Základním principem obnovy takto poškozené krajiny je, aby se vrátila do přirozeného stavu. „Je to princip revitalizace, čili znovuoživení tohoto rašeliniště. Spočívá ve dvou parametrech: Musíme obnovit vodní režim, to znamená zadržet veškerou vodu, která by byla odsud odvedena prostřednictvím příkopů nebo svodnic. Musíme také obnovit reliéf tak, aby umožňoval nikoliv soustředěný, ale plošný odtok vody.“

Vrátí se i původní živočichové a rostliny

S Vladimírem Melicharem jsme se přesunuli přes rašeliniště, k obnoveným tůním. „Celkově v rašeliništi po původní rekultivaci zůstaly tři tůňky. Ty zarostly a my jsem je obnovili a doplnili o dalších pět, takže je tady celkem osm obnovených tůní. V podstatě simulují rašelinová jezírka, která jsou v přirozených rašeliništích a zároveň jsou biotopem typických druhů živočichů.“

Teď postupujeme podél příkopu, kde jsou nové hráze. „Aby bylo možné rašeliniště odtěžit, bylo celé odvodněno za pomocí obvodového příkopu. My v současnosti znefunkčňujeme, resp. uzavíráme tento obvodový příkop, protože je na svahu a nemáme zde dostatek materiálu k zahrnutí, proto musíme vytvořit tzv. přehrášky; je to způsob, který se přibližně před 30 lety začal dělat na přírodně zajímavých lokalitách, jako je Šumava, Slavkovský les a Krušné hory, objasnil Melichar. “

Jednotlivé přehrášky nejsou od sebe zase tak daleko. „Přehrážek tady máme asi 300. Od sebe jsou vzdáleny přibližně 10 metrů. V horní části tohoto rašeliniště je jediný přítok vody, který se nám podařilo přehradit, v důsledku toho se začíná valit voda. My tady máme připraveno přibližně osm mělkých lagun. Jsou to laguny o přibližné hloubce 10 až 50 centimetrů, kde se skvěle množí druhy živočichů a rostlin, které sem patří, “ dodal přírodovědec Vladimír Melichar.

Revitalizace abertamského rašeliniště začala před více než rokem. Práce zde potrvají nejméně do konce listopadu.

autor: Ivana Sedláčková | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio