Obce Stráž nad Ohří a Boč dusí projíždějící doprava. Obchvatu se ale zatím nedočkají

Současná dopravní situace v Boči
Současná dopravní situace v Boči

Ostré zatáčky a kopcovitý terén. Tak vypadá 10 kilometrů dlouhý úsek silnice I/13 mezi Ostrovem u Karlových Varů a obcemi Stráž nad Ohří a Boč. Komunikace patří mezi nejvytíženější v severozápadních Čechách. V území pod Krušnými horami jde totiž o hlavní silniční spojení mezi Karlovarským a Ústeckým krajem. 

Výstavba přeložky silnice tady politické reprezentace připravují přes 20 let. Zatím ale bez viditelného výsledku.

Na situaci s přetíženou silnicí u řeky Ohře upozornila na začátku května dopravní nehoda nákladních automobilů. Jeden z kamionů totiž naboural rodinný dům, který stojí v osadě Boč, v těsné blízkosti frekventované silnice.

„Určitě je dobře, že teď slouží ten domek k rekreaci, že v tu chvíli tam nikdo nebyl.  Poškozená místnost totiž v minulosti sloužila jako obývák. Pokud by tam bývalý majitel ještě byl, tak by byl v té místnosti, kam ten kamion trefil,“ vysvětluje situaci starosta Stráže nad Ohří, pod kterou spárová osada Boč patří, Miloslav Záleský.

Takto dopadl jeden z rodinných domů v Boči po dopravní nehodě kamionu

Dopravní nehoda byla podle něho sice výjimečná. Úsek komunikace u řeky Ohře je ale podle něj nebezpečný dlouhodobě. „Silnice je plná zatáček a moc předjíždět se tady nedá.  Motoristé ale často riskují a velmi často tady hasiči a záchranáři asistují u nebezpečných dopravních nehod,“ dodává Záleský.

O přeložce silnice I/13 u Stráže nad Ohří a Boče uvažují regionální politické reprezentace prakticky od 90. let minulého století. Ani jeden z možných návrhů na výstavbu obchvatu ale stát zatím nerealizoval. Území kolem řeky Ohře je totiž pro výstavbu nové komunikace složité a finančně nákladné.

Současná dopravní situace v Boči

Ředitel regionální pobočky Ředitelství silnic a dálnic Lukáš Hnízdil v této souvislosti říká: „ŘSD aktuálně s přeložkou silnice I/13 nepočítá. Tato stavba v současné době není v aktuálních plánech ministerstva dopravy. Pakliže by se do plánů ministerstva dopravy dostala, začínáme od začátku. Výběrem nejvhodnější trasy, zpracováním záměru projektu a hlavně zpracováním dokumentace o vlivu stavby na životní prostředí.“

Obyvatelům obcí Stráž nad Ohří a Boč situace vadí. Podle údajů radnice projíždí denně oběma vesnicemi přes šest tisíc vozidel. Starosta Stráže i spádové Boče Miloslav Záleský proto sbírá podpisy občanů pod protestní petici. Ta na dopravní potíže upět znovu upozorňuje. Dokument chtějí zástupci radnice zaslat Ministerstvu dopravy, Karlovarskému kraji a Ředitelství silnic a dálnic.