Nově vysazený les v Letech u Písku symbolizuje ztracené romské komunity

14. listopad 2023

Nový památník vzniká v místě, kde byl za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. Politici i další lidé na místě v pondělí 13. listopadu 2023 symbolicky zasadili stromy.

Většinu sazenic darovalo Panství Orlík Jana a Karla Schwarzenbergů. Za zesnulého Karla Schwarzenberga drželo shromáždění pietní minutu ticha.

„Vysadíme stromy, které budou součástí památníku. Nově vysazený les bude symbolizovat ztracené romské komunity. Právě tento les je symbolicky nahradí, a jak bude dorůstat, věříme, že i v naší zemi se zlepší soužití majority s romskou menšinou, která byla opomenutá a jejíž genocida z doby druhé světové války byla zcela vytěsněna z dějin naší země," řekla ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.

Většinu sazenic nového lesa darovalo Panství Orlík. Je to 13.917 sazenic devíti druhů stromů, převažovat budou borovice a duby. Karel Schwarzenberg vznik památníku podporoval.

„Karel Schwarzenberg tady s námi byl i letos v květnu, kdy jsme dělali tradiční pietní akt, a ještě v červnu v rozhovoru velmi pozitivně připomínal účast pana prezidenta Petra Pavla, který na akt přijel, jak to bylo důležité," řekla Horváthová.

Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách v areálu bývalého vepřína v Letech na Písecku

Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách v areálu bývalého vepřína v Letech na Písecku se otevře 3. února 2024. Výběrové řízení na stavbu vyhrála firma Protom Strakonice s cenou 98,6 milionu Kč. Vnitřní expozici pokryjí peníze z norských fondů, na venkovní přislíbilo německé velvyslanectví 2,6 milionu korun. První dva měsíce bude památník ve zkušebním provozu, otevřený bude od pátku do neděle.

„Je nesmírně důležité si připomínat, co se v těchto místech dělo. Oběti, které si tady dnes připomínáme, jsou často zapomínány a tato kapitola naší minulosti leží v jakémsi stínu," řekla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

„Po celém areálu bude venkovní expozice. Nahoře pietní kruh, kde budou jména obětí a vězňů tábora, který byl táborem koncentračním," řekla mluvčí Muzea romské kultury Karolina Spielmannová. Zeď oddělí prostor památníku od okolního světa, dodala.

Na místě byl za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. V 70. letech minulého století tam vznikl vepřín. Stát ho v roce 2018 odkoupil za 450 milionů od firmy Agpi, která tam měla ve 13 halách 13.000 prasat. Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes 500 skončilo v koncentračním táboře v Osvětimi. Areál zabírá přes 100.000 metrů čtverečních. Poblíž letského nouzového hřbitova, který je asi 300 metrů od místa tábora, vznikl v roce 1995 památník a místo se v roce 1998 stalo kulturní památkou.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.