Nová ekologická metoda hubení plevele: horká voda a kukuřičný škrob

4. červenec 2024

Unikátní metodou likvidují plevel v historickém sadovém okruhu v centru Plzně. K zahubení nežádoucích rostlin používají horkou vodu a kukuřičný škrob. Jedná se o stoprocentně ekologický postup, při kterém se nepoužívají žádné chemické prostředky.

Pěna z kukuřičného škrobu o teplotě zhruba 90 stupňů pokryje celou nadzemní část rostliny. Kořeny plevelu se doslova uvaří ve velmi vysoké teplotě a napěněný kukuřičný škrob zabrání ochlazení. Při teplotě nad 65 stupňů v rostlinách zaniknou bílkoviny a rozpadne se jejich buněčná struktura. Pěnu vytváří speciální stroj, který připomíná rolbu na led.

Tuto unikátní ekologickou metodu používá kromě Západočeské metropole celá řada měst napříč Českou republikou. „Hledali jsme způsob, jakým likvidovat plevel ekologicky, bez použití Roundupu. Vyzkoušeli jsme snad úplně všechny metody a žádná nefungovala. Předloni jsme pořídili speciální stroj a začali plevel hubit vroucí pěnou z kukuřičného škrobu. Sami jsme byli překvapení, jak skvěle celý proces likvidace funguje a jakých výsledků jsme už po první aplikaci dosáhli," říká Miroslav Brož, odborník na ekologickou likvidaci plevele.

Roundup obsahuje glyfosát, který je nerozšířenějším herbicidem na světě. Chemickou látku glyfosát označuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. V České republice je od roku 2019 zakázáno používat glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin. Zcela nebo částečně bez glyfosátu fungují mnohá zahraniční i česká města. Plevel pomocí vroucí pěny likviduje v Plzeňském kraji také Starý Plzenec, Hrádek nebo například Horšovský Týn.

autor: Jiří Trnka | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.