Nemocnice v Karlovarském kraji zůstaly bez omezení

4. prosinec 2023 08:00

Nemocnice v Karlovarském kraji zůstaly bez omezení, přestože část lékařů vypověděla k 1. prosinci dobrovolné přesčasové služby. Nemocnice upravily provoz tak, aby se pacientů protest lékařů nijak nedotknul.

Stále se ale počítá s tím, že posledních devět dnů v roce bude uzavřené dětské lůžkové oddělení karlovarské nemocnice, zjistila ČTK. Lékaři ale mohou stáhnout své výpovědi z přesčasů, pokud se potvrdí dohoda s premiérem Petrem Fialou, který přislíbil přidat peníze na mzdy a platy lékařů. Dětské oddělení ale zůstane zřejmě i tak uzavřené.

„S omezením provozu jsme nepočítali a ani dohoda s premiérem na tom nic nezměnila. Provoz oddělení se upravil tak, aby dál fungovala. Ani k odkládání operativních zákroků jsme přistoupit v karlovarské nemocnici nemuseli. Jen v chebské nemocnici se zákroky, které se mohly provádět v prosinci, už předem naplánovaly až na leden. Zpoždění zákroků ale bude jen velmi malé," řekla ČTK Markéta Singerová, mluvčí Karlovarské krajské nemocnice, která provozuje nemocnice v Karlových Varech a Chebu.

Přesčasy vypovědělo ve Varech 19 doktorů, v Chebu čtyři

Podle posledních údajů ze čtvrtka vypovědělo přesčasy v karlovarské nemocnici 19 lékařů, čtyři pak v nemocnici v Chebu. Nejen kvůli ohlášenému omezení přesčasů se ale karlovarská nemocnice rozhodla od 22. prosince do konce roku uzavřít lůžkové dětské oddělení.

„V minulých letech se na Vánoce uzavírala oddělení v Chebu nebo v Sokolově, letos to bude poprvé v Karlových Varech. Budou ale nadále fungovat dětská oddělení v Chebu a Sokolově," doplnila Singerová.

Na základě projednání s týmem dětského oddělení Nemocnice Karlovy Vary ale bylo dohodnuto, že kmenoví lékaři budou i v době uzavření oddělení garantovat chod novorozenecké JIP a transportní služby nezralých novorozenců, jako jediného pracoviště v regionu. Navíc v tomto období pomohou nejen plně pokrýt, ale i rozšířit chod pohotovostní služby pro děti. Nemocnice Sokolov je na možný nárůst počtu pacientů na dětském oddělení připravena.

„Dokud bude stačit kapacita oddělení, jsme připraveni pacienty, kteří by jinak šli do karlovarské nemocnice, přijmout. Pokud by kapacita docházela, budeme komunikovat s dalšími nemocnicemi v regionu," uvedl mluvčí sokolovského zařízení Vladislav Podracký.

 

autor: Radim Jehlík | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související