Němci odpalují zábavní pyrotechniku v lesích na Chebsku. Výbuchy ruší obyvatele v okolí i lesní zvěř

2. listopad 2021 14:35

V Chebu se množí případy, kdy si němečtí návštěvníci jezdí nakupovat zábavní pyrotechniku do pohraničních tržnic a poté ji odpalují v okolních lesích. Nechávají po sobě nepořádek a hlavně výbuchy ruší obyvatele v okolí i lesní zvěř.

Problémy trvají už několik měsíců, ale v poslední době se výrazně stupňují. Na zábavu s pyrotechnikou, jejíž používání je v Německu silně omezené, podle místostarosty Chebu Jiřího Černého (VPM) zvou do Chebu i některé webové stránky.

„Místním obyvatelům to samozřejmě vadí a obrátili se na město s tím, abychom jim pomohli. Sám jsem na místě byl několikrát a v podstatě denně dochází k zadržení několika osob, které tam tuhle činnost provozují. Problémem je plašení zvěře nebo nepořádek, který tam zanechávají,“ uvedl Černý.

Lidé vytvořili hlídky

Lidé ze Slapan, osady, která spadá pod město Cheb, si už vytvořili hlídky, které informují město a policii, pokud do lesů u chebské části německá auta zamíří. Protože zákaz používání pyrotechniky kromě silvestra platí v Chebu jen v centru města, nelze za odpalování pyrotechniky udělovat pokuty podle této vyhlášky.

Využít ale lze lesní zákon, který zakazuje rušení zvěře. Pokuty je možné udělit také za nepořádek, protože němečtí návštěvníci v lese zanechávají množství vypálené pyrotechniky.

Místostarosta Černý, který má v Chebu na starosti i městskou policii a bezpečnost ve městě, se proto spojil s provozovateli tržnice na Svatém Kříži. Chce na stánky nechat umístit plakáty, které budou informovat německé zákazníky, že odpalování pyrotechniky může skončit pokutou. Tabule s varováním chce město umístit i na cesty vedoucí do lesů, kde petardy odpalují.

autoři: Andrea Strohmaierová , nkr | zdroje: ČTK , Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio