Nekonvenční Josef Váchal. Ovlivnil ho expresionismus i symbolismus, jeho rukopis je však zcela jedinečný
Jednou z opravdu nekonvenčních osobností české kultury byl Josef Váchal. Narodil se roku 1884 a výtvarný talent měl zřejmě v genech, jeho otec byl totiž bratrancem Mikoláše Alše.
Váchal se vyučil knihvazačem, studoval malbu i grafiku a na počátku 20. století byl v úzkém kontaktu s představiteli katolické moderny. Následně však víru i humanistické ideje zavrhl a začal se inspirovat okultismem.
Za první světové války narukoval do armády a zkušenost z bojišť silně ovlivnila jeho pozdější tvorbu. Věnoval se malbě, grafice, řezbě, ale také literatuře a poezii. Ovlivnil ho expresionismus i symbolismus, jeho rukopis je však zcela jedinečný.
Váchalovy knihy měly podobu uměleckého rukodělného artefaktu – šlo o ilustrované dřevoryty. Knihy sám sázel, vázal a tiskl ve velmi omezeném nákladu několika kusů. Tituly Krvavý román nebo Šumava umírající a romantická se zařadily mezi nejvýznamnější díla české grafiky 20. století.
Dílo Josefa Váchala se na veřejnosti za jeho života téměř neobjevovalo. Dnes je však možné v Litomyšli navštívit jím vyzdobený dům zvaný Portmoneum.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.