Největším předmětem hornického muzea v Krásně je parní těžní stroj. Pochází z roku 1897

4. srpen 2021
Poklady minulosti

Hornické muzeum v Krásně na Sokolovsku sídlí v místech bývalého cínového dolu Vilém. V rozlehlém areálu se nachází několik původních budov.

Prohlédnout si můžete například těžní věž, strojovnu, vrátnici nebo trafostanici. V bývalé úpravně cínových rud je umístěna největší chlouba muzea a zároveň nejrozměrnější exponát – parní těžní stroj. 

Stroj byl vyroben v roce 1897 v Praze firmou Českomoravské strojírny a následně uveden do provozu hlubinného uhelného dolu Marie v Královském Poříčí. Po ukončení těžby v roce 1994 byl 56 tun vážící stroj rozebrán a velice složitě přestěhován do hornického muzea.

Parní těžní stroj je v hornickém muzeu v Krásně od roku 1994
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.