Největší zásluhu na vzniku Valašského muzea v přírodě mají bratři Jaroňkové. Najdete tu i hřbitov slavných

3. březen 2023

Až zavítáte do Rožnova pod Radhoštěm, rozhodně nemůžete vynechat návštěvu tamního muzea v přírodě. Jde o unikátní sbírku lidové architektury.

Největší zásluhu na jejím vzniku mají bratři Alois a Bohumír Jaroňkové. S nápadem přišli už v roce 1913, jejich sen se však splnil až v roce 1925, kdy muzeum přivítalo první návštěvníky.

Jádrem expozice jsou radnice a Billův měšťanský dům, které byly do areálu přemístěny přímo z Rožnovského náměstí. Další lokality z Valašska reprezentují například Fojtství z Velkých Karlovic nebo kostel svaté Anny z Větřkovic u Příbora.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Postupně tak vzniklo celé městečko dřevěných staveb, které pravidelně ožívá ukázkami různých řemesel, lidové tvořivosti a hudebním i tanečním folklórem. Jedním z nejvýraznějších symbolů celé expozice však nejsou velké stavby, ale obyčejné včelí úly s dřevěnými špičatými čepicemi.

Součástí Valašského muzea v přírodě je také hřbitov nazývaný Valašský Slavín, kde jsou pochováni například sportovci Dana a Emil Zátopkovi, Jiří Raška, zakladatelé muzea bratři Jaroňkové nebo zpěvačka Jarmila Šuláková.

autor: Jan Herget
Spustit audio