Nejmenší rotundu u nás najdete na hradě Loket. Až do roku 1966 ji ukrývalo točité schodiště
Hrad Loket na Sokolovsku patří mezi nejnavštěvovanější památky v Karlovarském kraji. Více než 800 let starý gotický hrad se tyčí nad řekou Ohří. Jan Lucemburský na něm uvěznil svého tříletého syna, pozdějšího krále a císaře Karla IV. Dnes na hradě najdete třeba rozsáhlou expozici porcelánu, zbraní nebo útrpného práva. A nahlédnout můžete třeba i do nejmenší rotundy u nás.
Stavba s průměrem pouhých tři a půl metru a výškou šest a půl metru byla však dlouhé roky zrakům veřejnosti skryta. Uvnitř rotundy bylo totiž v minulosti vybudováno točité schodiště a díky tomu zůstával dlouho její původní význam neznámý.
Po jejím objevení byla část schodiště odstraněna a rotunda byla zasvěcena sv. Anežce České, kterou zde připomíná obraz. Této světici vděčí hrad Loket za první dochovanou písemnou zmínku, která pochází z roku 1227.
Rotunda je zároveň vstupem do expozice útrpného práva. Ta prezentuje, jak ve středověku probíhala tortura. V někdejších kobkách sklepního vězení mohou návštěvníci díky pohyblivým figurínám sledovat nejčastější středověké mučící techniky. Expozice je doplněna také autentickým audio doprovodem a nechybí ani informační tabule s přesným popisem mučení.
Vydáte-li se na výlet na hrad Loket, neopomeňte ani jeho další expozice – zbraní, porcelánu, gotických nástěnných maleb či historického nábytku. V mineralogické expozici se určitě zastavte u loketského meteoritu. Ten měl v roce 1422 dopadnout na hradní nádvoří a dodnes je největším meteoritem, který dopadl na území naší republiky. Původně vážil 107 kilogramů. V 19. století byl ale rozřezán a jeho větší část putovala za císařem do Vídně. V Lokti zůstal jen čtrnáctikilový kus.
Nejmenší rotundu, meteorit i četné expozice můžete na hradě Loket na Sokolovsku navštívit celoročně. Nevynechejte ani procházku historickým centrem města nebo působivé loketské vyhlídky v okolních přilehlých lesích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová