Naše doba je poznamenaná nejhorším hříchem Desatera a tím je lež, poukazuje kněz Josef Suchár

7. duben 2023

Poutnímu místu v pohraničí vrátil život. Proč se rozhodl zachránit vesnici před zmizením z mapy a zničený kostel před demolicí? „Základní myšlenkou bylo budovat Neratov nejen jako místo smíření, ale i v konkrétní pomoci potřebným a zvláště dětem,“ uvádí farář. Jaké byly začátky? Kde se vzala myšlenka pomoci potřebným? Jak vnímá pouť sám kněz?

„Smíření je zvláštní stav, který v našich představách znamená klid. Ale představuje i setkání s pravdou, která musí být hned na začátku. Pokud si nepřiznáte chyby, nemoci či cokoli jiného, tak se nedá nic uzdravovat a nemůžete se s ničím smířit. Naše doba je hodně poznamenaná nejhorším hříchem Desatera a tím je lež. Pravda je velice důležitá a někdy bohužel i hodně bolí,“ vysvětluje Josef Suchár.

„Když jdete po krůčcích dál a dál a máte možnost vstoupit do životů lidí s různým postižením, tak zjistíte, že váš život je ve srovnání s tím jejich procházkou růžovým sadem,“ uzavírá římskokatolický kněz.

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.