Národní muzeum má po znovuotevření čtyři nové expozice. Jednou z nich jsou Zázraky evoluce

23. duben 2022

Národní muzeum v Praze otevřelo ze necelý rok čtyři nové expozice. Dějiny, Dějiny 20. století, Okna do pravěku a Zázraky evoluce, jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě. Té vévodí nejznámější exponát Národního muzea, kostra plejtváka myšoka.

Expozice s názvem Zázraky evoluce vypráví na ploše dvou tisíc metrů čtverečních poutavé příběhy vývoje živočichů na Zemi a představuje svět zvířat tak, jak ho z muzeí běžně neznáte. Bez polic a regálů.

Po náročném restaurování je k vidění také jeden ze symbolů Národního muzea, kostra plejtváka myšoka. Zvířata jsou zde představena v jejich přirozeném prostředí a pohybu. Jedinečné a vzácné exponáty doplňují zbrusu nové modely zvířat včetně žraloka bílého, plejtváka malého nebo největšího modelu krakatice obrovské na světě, který má na délku 17 metrů.

Expozice ukazuje v šesti sálech pojmenovaných Vykročení všemi směry, Voda, náš živel, Z vody na souš, Dobytí vzduchu, Ovládnutí světa a Planeta zvířat bohatství druhů, které vznikaly jako výsledek různých evolučních cest. Představuje několik zásadních vývojových kroků, které živočichové vykonali na cestě k obsazení a ovládnutí téměř všech koutů naší planety.

Seznamuje s výsledkem dlouhého procesu a vysvětluje, jak se zajímavé a často opravdu rozdílné organismy přizpůsobovaly rozličným podmínkám na Zemi. Díky tomu nahlédnete do světa bezobratlých živočichů, ryb, obojživelníků, plazů, ptáků a v neposlední řadě i savců.

Projdete se živočišnou říší od nejmenšího exponátu kleštíka včelího s rozměry pod jeden milimetr až po ten největší, kterým je oblíbený plejtvák myšok dlouhý 22,5 metru.

Národní muzeum navíc spustilo novou aplikaci pro mobilní zařízení s názvem „Národní muzeum v kapse“, která dokáže návštěvníky navigovat na zvolené místo či k vybranému exponátu a také umožní pohodlný nákup vstupenek. Pomocí rozšířené reality uvidíte přímo ve svém mobilu, jak by vypadal ikonický plejtvák myšok ve skutečnosti. Mít přímo nad hlavou takto „vylepšený“ symbol Národního muzea i s vodní hladinou jistě ocení malí i velcí návštěvníci, stejně jako možnost se s virtuálním plejtvákem vyfotit.

V nových expozicích nechybí další moderní multimediální technologie a interaktivní prvky. Podrobnosti najdete na webu Národního muzea.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko