Na zřícenině hradu Andělská Hora vzniká nová vyhlídková terasa

21. září 2021 14:55
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na zřícenině hradu Andělská Hora vzniká nová vyhlídková terasa

Andělská Hora pokračuje v opravách zříceniny hradu. Součástí letošní etapy je mimo jiné vytvoření nové vyhlídkové plošiny, která vzniká v prvním patře druhé brány.

Na zřícenině hradu Andělská Hora u Karlových Varů vzniká nová vyhlídka. Bude přímo nad druhou bránou a nabídne návštěvníkům výhled na Krušné hory. Obec památku opravuje osmým rokem.

K obnově využívá atypický kámen, ze kterého byl hrad postavený a který musí před každou opravou posbírat z jeho okolí. Toho je teď ale nedostatek.

Hrad byl postaven z výjimečného kamene

„V letošním roce pokračují práce na druhé bráně. Nicméně máme problém s kamenem, kterého je nedostatek. Zřícenina několikrát vyhořela a kámen rozebrali v dřívější době lidé na základy domů,“ potvrdila nezávislá starostka Miloslava Křimská.

„Je to trachyt, velmi tvrdá vyvřelina. Vzhledem k tomu, že je ho nedostatek, tak do vnitřních míst se po dohodě s památkáři používá určitý druh žuly. Špatně se to nahrazuje,“ dodala starostka.

Osmá etapa oprav zříceniny hradu by měla být dokončena ještě v letošním roce. „Jedná se o druhou bránu, kde by měla vzniknout vyhlídková plošina včetně točitého schodiště. Pořád ale ještě řešíme, kudy z té druhé brány budeme chodit na hrad. Jestli se návštěvníci budou muset z plošiny vracet zpátky, nebo jestli tady uděláme nějaké malé přemostění,“ řekla Křimská

Do zříceniny hradu obec každoročně investuje zhruba jeden milion 300 tisíc korun, a to i díky dotacím z ministerstva kultury a Karlovarského kraje.

Spustit audio

Související