Na Šumavě se revitalizují mokřady, cílem je zadržet vodu v krajině

21. září 2023 19:48, aktualizováno

Odvodňovací kanály a narovnané toky. I takové zásahy z minulých let mají vliv na současný nedostatek vody v krajině. Na Šumavě s tím bojuje projekt Život mokřadům.

Lukáš Linhart

Národní park Šumava obnovuje původní rašeliniště, mokřady a pramenné svahy. Cíl je jasný – zadržet vodu v krajině. Kvůli zásahům člověka v minulých letech a odvodňování voda odtéká rychle pryč a prameny a potažmo krajina vysychají. S nápravou už několik let pomáhá projekt LIFE for MIRES – Život mokřadům.

„Aktuálně operujeme například na levém břehu v kotlině řeky Křemelné, v lokalitě o rozloze 109 hektarů. Je zde přes dvacet kilometrů odvodňovacích kanálů a těmi odtéká důležitá voda pryč, obzvlášť v případě, že hodně prší nebo taje sníh, se kanály vláha doslova valí. Proto je blokujeme a zasypáváme,“ vysvětluje Lukáš Linhart z oddělení vod a mokřadů NP Šumava. Ten předpokládá, že aktuálně rozpracovaná lokalita by už příští rok mohla být celá pokrytá vegetací.

Za poslední čtyři roky se díky projektu Život mokřadům podařilo zrevitalizovat 1 500 hektarů mokřadů. Odvodňovacích kanálů se zablokovalo téměř 180 kilometrů.

autoři: Jitka Englová , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio