Muzeum balónového létání v Chotilsku zdobí balón z filmu Adéla ještě nevečeřela
Pokud máte rádi romantiku, ticho a krásné výhledy - a přitom zároveň i napětí a trochu adrenalinu, jste ideálními adepty pro cestu horkovzdušným balonem. A pokud byste se v něm chtěli nejen proletět, ale také se dozvědět něco málo o jeho historii, udělejte si výlet do Chotilska na Příbramsku ve Středočeském kraji, kde najdete nové Muzeum balónového létání.
Ostatně není náhoda, že muzeum vzniklo právě tady. V okolí Chotilska a Slapské přehrady můžete horkovzdušné balóny s výletníky často zahlédnout. A právě tady se točila i slavná balónová scéna z filmu Vratné láhve.
V muzeu si můžete prohlédnout například balón, který si zahrál ve filmu Adéla ještě nevečeřela. Prohlédnete si také nejstarší koš pro horkovzdušný balón, který se používal v někdejším Československu. Byl přivezen z Anglie v roce 1978.
Létání horkovzdušnými balóny nebylo však za totality příliš podporováno. I u nás se ale přesto balóny vyráběly. Šili je balónoví nadšenci tajně po stodolách. Mezi nejznámější výrobce balónů v době totality patřili bratři Kubíčkové, kteří kvůli nim měli nemalé problémy.
Muzeum představuje i širokou barevnou škálu balónů
Ukázky starých šicích strojů i látek najdete v muzeum vedle historických fotografií dokumentující první výrobu balónů v Čechách. Na vzorníku si můžete zblízka prohlédnout materiály, které se na šití balónů používaly – je až neuvěřitelné, jak široká barevná škála se používala.
V muzeu uvidíte také rozpletený koš z proutí i už dokončený koš vybavený na cestu. Do koše se totiž musí vejít velké plynové lahve, které v koši zabírají nemalé místo. Let balónem tedy rozhodně není pro klaustrofobiky. K vidění je v expozici také celá konstrukce s hořáky, na které koš visí a která zajišťuje, že teplý vzduch správně proudí přímo do balónu.
V Muzeu balónového létání se můžete vrátit v čase přímo k samotným začátkům historie létání horkovzdušnými balóny. Prohlédnout si můžete nejen dobové rytiny, ale také zprávy z tehdejšího tisku.
Historické datum balónové historie - 4. června 1783 - vás zavede do Francie. Právě v tento den bratři Montgolfiérové vypustili do vzduchu veřejně první balón. O dva roky později už Jean Pierre Blanchard a J. Jeffers přelétli kanál La Manche. Balón startoval v Doveru a přistál v Calais.
Balónovou senzaci zažila ale i Praha – právě Jean Pierre Blanchard v Praze vzlétl za velkého nadšení přihlížejících diváků v horkovzdušném balónu 31. srpna 1790. Na prvního českého „balónového pilota“ jsme si museli ale počkat až do 11. srpna 1877, kdy v Čechách poprvé vzlétl učitel Josef Vydra.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kde jsou lidé zvyklí na pár centimetrů vody, může být i několik metrů, říká šéf meteorologů o malých tocích
-
Česko má prostor zachytit 751 milionů kubíků vody. V Praze se uzavřou protipovodňová vrata na Čertovce
-
Fico chce sjednotit koalici proti liberalismu. Šimečka je jeho symbolem, říká opoziční poslanec Mikloško
-
Do volného kosmu vystoupil první neprofesionální astronaut v historii. Je jím miliardář Isaacman