Mladý student Jan Opletal se stal symbolem národního odporu proti nacistické okupaci. Zemřel na následky střelného zranění
Jan Opletal byl český student medicíny na Univerzitě Karlově v Praze. Patřil ke členům prestižní Hlávkovy koleje a po obsazení Československa v březnu 1939 pociťoval silnou zášť vůči německým okupantům.
Dnes 28. října 1939, při výročí vzniku Československa, se zúčastnil protinacistické demonstrace. Během těchto nepokojů byl Jan Opletal střelen do břicha a na následky svých zranění 11. listopadu 1939 zemřel, bylo mu 24 let.
Jeho pohřbu 15. listopadu se zúčastnily tisíce lidí a stal se symbolem národního odporu proti nacistické okupaci. Následoval krutý trest. V noci z 16. na 17. listopadu gestapo zatklo přes tisíc studentů a pedagogů a německé úřady následně uzavřely všechny české vysoké školy.
Devět studentů, kteří podle Němců stáli v čele studentských organizací, bylo 17. listopadu popraveno. 1200 náhodně vybraných studentů poslali nacisté do koncentračního tábora Sachsenhausen nedaleko Berlína. Uzavření vysokých škol mělo trvat tři roky, ovšem protáhlo se až do konce války v roce 1945. Na památku těchto událostí je 17. listopad Mezinárodním dnem studentstva.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.