Miroslav Horníček: Autorské čtení z Dobře utajených houslí a ještě něco navíc

18. září 2022

Knížka Dobře utajené housle, literární prvotina Miroslava Horníčka, který sám sebe nepovažoval za spisovatele, ale za herce, který občas píše, vyšla v roce 1966. Vyznání Mariánským Lázním v červnu a červnu v Mariánských Lázních vydalo nakladatelství Československý spisovatel poprvé v roce 1975.

Čte: Miroslav Horníček
Připravila: Lenka Kolářová
Napsal: Miroslav Horníček
Režie: Miloš Novotný
Natočeno: v roce 1992

Nahrávka byla pořízena v roce 1992, kdy Miroslav Horníček četl a komentoval své texty v rozhlasovém Audiostudiu.

První povídky publikoval Miroslav Horníček (1918-2003) už jako student v plzeňském tisku, například v Českém deníku nebo v Nové době. Postupně si vyzkoušel prakticky všechny publicistické žánry - přispíval například do Literárních novin, Plamene, Květů, Kina, do Světa motorů, do Gramorevue, do Mladého světa, ale i do deníků jako byl třeba Brněnský Večerník nebo Svobodné slovo. Od své prvotiny Dobře utajené housle, která vyšla v roce 1966 a je zřejmě jeho nejznámější a nejúspěšnější knížkou, vydal v průběhu necelých tří desítek let patnáct dalších knih – Javorové listy, Listy z Provence nebo Jablko je vinno. Řadě svých krátkých próz dal Miroslav Horníček i jevištní podobu nebo je namluvil na gramofonové desky.

autor: Martina Toušková | zdroj: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?