Milan Rastislav Štefánik organizoval české legie. Místo triumfálního návratu do vlasti však tragicky zemřel

8. březen 2024

Politik, generál, diplomat, letec, astronom, cestovatel. Život Milana Rastislava Štefánika je tak pestrý a dobrodružný, že by o něm klidně mohl vzniknout akční velkofilm.

Narodil se roku 1880 na Slovensku, studoval v Praze a pak se přesunul do Paříže. Věnoval se astronomii a podnikl mnoho cest, například do Severní Afriky, na Galapágy nebo Tahiti.

Na počátku první světové války prošel leteckým výcvikem a později organizoval české legie. S Benešem a Masarykem se zařadil mezi vůdčí osobnosti ústředního orgánu odboje, Československé národní rady. Četnými kontakty pomohl propagaci myšlenky samostatného státu, svým šarmem a výmluvností otevíral dveře k předním osobnostem Francie.

Po vzniku Československa byl Štefánik jmenován ministrem vojenství. Místo triumfálního návratu do vlasti však tragicky zemřel, jeho letadlo se těsně před přistáním v Bratislavě z dodnes nevyjasněných příčin zřítilo. Na vrchu Bradlo dnes Milana Rastislava Štefánika a jeho zásluhy o samostatný stát Čechů a Slováků připomíná kamenná mohyla.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.