Mariánské Lázně hostí Festival porozumění, který sbližuje lidi s postižením i bez něj
V Mariánských Lázních a okolí proběhně od 20. do 22. května už 23. ročník Festivalu porozumění. Jeho pořadatelé se dlouhodobě zaměřují na podporu vzájemného pochopení mezi lidmi s postižením a širší veřejností. Festival nabídne výtvarné dílny, filmovou projekci, koncerty i zábavná vystoupení. Více nám přiblížila členka organizačního týmu Jitka Dvořáková.
Program odstartuje 20. května výtvarným workshopem s názvem Dotek moře, který se uskuteční v domově Pramen v Mnichově u Mariánských Lázní. Účastníci si zde budou moci společně s lidmi s postižením vyzkoušet výtvarnou tvorbu a sdílet osobní zážitek. Workshop povede zkušená arteterapeutka Petra Gabrišková.
Festival jako most mezi dvěma světy
Další dny nabídnou například hudební podvečer s Bárou Štěpánovou a kapelou Blue de Vara, promítání filmu o Centru sociálních služeb Tloskov či besedu se známými hosty, mezi nimiž nebude chybět Jaroslav Dušek a herec Ivan Franěk. Závěrečný večer se ponese v rockovém duchu s legendární kapelou Baba Hed. Večerem provede Jaroslav Dušek se svým osobitým humorem.
Festival porozumění propojuje světy, které se často míjejí nebo potkávají jen na okraji. Skrze umění a společné prožitky dává prostor k opravdovému setkání a hlubšímu poznání. Třídenní akce je tak příležitostí pro každého, kdo chce zažít atmosféru respektu, přijetí a lidské blízkosti. Více informací je na webových stránkách festivalu.
PROGRAM FESTIVALU
úterý 20. května — Domov Pramen v Mnichově
Dotek moře (9:00-11:00 a 13:00-15:00)
Ať jste zkušení umělci nebo držíte štětec poprvé, plni energie nebo hledáte klid, sebejistí nebo váhaví – nechte se unést mořem barev a tvořte bez hranic! Nejde o dokonalost, ale o prožitek. Workshopem vás provede arteterapeutka Bc. Petra Gabrišková, DiS., DT.
středa 21. května — Lesní mlýn, Mariánské Lázně
Bára Štěpánová a Blue de Vara (17:00)
Hudební pohoda a ukázky tvorby z dopoledních workshopů s rozhovorem s Petrou Gabriškovou.
čtvrtek 22. května — Dům Chopin, Mariánské Lázně
Tloskov Fiction (10:00)
Film o filmu a beseda s hlavními představiteli filmu. Ryze improvizační spektákl Centra sociálních služeb Tloskov. Přijdou i herci Jaroslav Dušek, Ivan Franěk, herci z Tloskova a ředitel CSS Tloskov Matěj Lipský.
Baba Hed s Jaroslavem Duškem (19:00)
Závěrečný festivalový večer s mariánskolázeňskou rockovou legendou, ale i nečekanými překvapeními, o které se postará populární herec, moderátor a mistr jevištní improvizace Jaroslav Dušek.
Více o programu je dostupných na webových stránkách festivalu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.