Malá infuzní zvířátka v řece Teplé zaujala odborníky i lázeňské hosty

12. listopad 2024 14:00

V korytě řeky Teplé žijí už po staletí infuzní zvířátka. Dodnes nepřestávají fascinovat jak návštěvníky lázní, tak odborníky. Historii jejich výzkumu a zajímavosti o nich shrnuje geolog Filip Košek ve svém textu v novém Sborníku přednášek z 32. Historického semináře Karla Nejdla v Karlových Varech.

Návštěvník Karlových Varů si může v korytě řeky Teplé v místě výpusti nepotřebné vřídelní vody povšimnout různobarevných vrstev vysráženého vřídlovce, které zde vytvářejí malé kaskády, kanálky a nádržky. Pozornost upoutají zelené, žlutavé nebo zčernalé povlaky.

„Tento slizký mastný materiál je tvořen unikátními trermofilními sinicovými a řasovými společenstvy, vázanými na termální vody o teplotách od 30 do 70 °C,“ píše Filip Košek z Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů na Univerzitě Karlově ve svém textu. Práci nazval: O materia viridi a infuzních zvířátkách ve vřídelních vodách - první svědectví 1500 - 1800.

Infuzní zvířátka pod karlovarskou Vřídelní kolonádou

„Původní překlad je z německého termínu pro mikroorganismy Infusionstieren, a z latinského infusoria. Nejbližší český ekvivalent jsou nálevníci. Ale ti v české terminologii reprezentují konkrétní skupinu, například trepky, proto jsem pro účely textu použil doslovný překlad infuzní zvířátka,“ poznamenal Košek.

Zatímco nálevníky majitelé akvárií nesnáší a hubí, v lázeňském centru Karlových Varů návštěvníci tyto jednobuněčné organismy obdivují. Jak připomíná Košek, už okolo roku 1500 zaujaly i Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic. Fenomén lázní popsal ve své Ódě na karlovarské prameny takhle: Pohleď, jak pestře kameny a mramory barví, přes jakékoliv teče! Sotva sama barvami iris září právě tolik.

Sborník téměř dvou desítek přednášek z 32. Historického semináře Karla Nejdla v Karlových Varech vydal Klub přátel Karlových Varů ve spolupráci s muzeem Karlovy Vary a právě tam je také k dispozici.

autoři: Josef Šorfa , max
Spustit audio