Luby jsou druhým nejstarším městem na Chebsku. Proslavily se výrobou hudebních nástrojů
Město Luby, dříve známé jako Schönbach, leží na Chebsku, necelých pět kilometrů od hranic s Německem. Svůj současný název získalo podle lubů, součástí strunných hudebních nástrojů, které se zde od 17. století začaly vyrábět. Město se proslavilo především výrobou houslí a stalo se významným centrum hudebního průmyslu. V roce 1921 zde v tomto odvětví pracovalo více než 4000 lidí.
Město Luby, dříve známé jako Schönbach, leží na Chebsku, necelých pět kilometrů od hranic s Německem. Svůj současný název získalo podle lubů, součástí strunných hudebních nástrojů, které se zde od 17. století začaly vyrábět.
Město se proslavilo především výrobou houslí a stalo se významným centrum hudebního průmyslu. V roce 1921 zde v tomto odvětví pracovalo více než 4000 lidí.
Dnešní Luby však nejsou pouze městem s historickým odkazem. Jak nám prozradil starosta Vladimír Vorm, město žije díky uchované tradici plnohodnotným životem dodnes. Tamní muzeum uchovává sbírku historických hudebních nástrojů, včetně houslí z 18. století nebo japonské loutny potažené hadí kůží.
I přes těžkosti 20. století, které značně ovlivnily zdejší hudební výrobu, Luby stále vzpomínají na své zlaté časy. Výroba hudebních nástrojů, kterou dnes reprezentují poslední mistři řemesla, je symbolem městské identity a kulturního dědictví.
Související
-
Město Skalná je obklopené krásnou přírodou, najdete tam i rezervaci Soos
Skalná vznikla na přelomu 12. a 13. století pod hradem Vildštejn. Nachází se severně od Chebu. Na aktuální dění se zeptal Petr Čimpera starostky Rity Skalové.
-
Velká Hleďsebe je lukrativním místem pro výstavbu domů, míní starostka Brožová Lampertová
První písemná zmínka o obci Velká Hleďsebe pochází z roku 1587, kdy patřila k tachovskému panství. O aktuálním dění v obci si se starostkou Jarmilou Brožovou Lampertovou...
-
Bochov je městem, kde si každý najde to své, říká jeho starosta Miroslav Egert
Město Bochov bylo založeno v 1. polovině 14. století coby hornická osada, avšak hlavní obživou obyvatel se stalo zemědělství a obchod. O aktuálním dění ve městě starosta...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka