Loket a Kraslice využijí bývalých internátů. Nabídnou je uprchlíkům z Ukrajiny

4. březen 2022 08:55

Města v Karlovarském kraji nabízí uprchlíkům z Ukrajiny volné městské byty i kapacity v městských ubytovnách. Kraslice a Loket na Sokolovsku chtějí využít bývalých středoškolských internátů.

Vymalovat, navozit postele, připravit kuchyňky – to všechno teď zařizuje radnice Kraslic v bývalém středoškolském internátu. Město narychlo rekonstruuje dvě patra v nevyužívaném objektu, která nabídne lidem prchajícím před válkou na Ukrajině.

Celkem by tam mělo vzniknout bytových 24 jednotek, které město vybaví potřebným nábytkem, jako jsou postele nebo skříně. „Budeme to nakupovat postupně, nebude to najednou. Co je velmi pozitivní, už se nám ozvaly dvě firmy, které pomůžou. Počítáme i s materiální sbírkou,“ uvedl starosta Otakar Mika. Ve sbírce by město chtělo od dárců vybrat například talíře, příbory a jiné vybavení domácnosti.

Mimořádné náklady na opravu objektu by měly v pondělí schválit krasličtí zastupitelé. První pokoje by měly být připravené během příštího týdne. „V pondělí máme mimořádné zastupitelstvo, kde navrhujeme částku půl milionu korun. Mám informaci, že Svaz měst a obcí a ministerstvo vnitra připravují nějaké programy, kterými by se obcím i fyzickým osobám pomohlo. Můžete někomu pomoct měsíc, ale když to bude trvat půl roku, budou s tím samozřejmě spojené náklady,“ dodal Mika.

První ubytovací kapacity připravil i Loket

Radnice v Lokti se také rozhodla využít pokoje v bývalém středoškolském internátu v historickém centru města. Kvůli špatnému stavu některých pokojů zatím radnice nabídla jen část plánovaných lůžek.

„Teď je připraveno 22 míst, celkem by jich mělo být něco málo přes 50. Postele nám dodala společnost KV postele, jsou to postele vyřazené z nějakých nemocničních zařízení. Jinak v ostatních prostorách, které ještě nejsou připravené, malujeme a opravujeme praskliny, aby to přijetí bylo aspoň trošku pozitivní,“ řekl starosta Petr Adamec zvolený za Českou pirátskou stranu.

Obě města spolupracují s krajským asistenčním centrem pro uprchlíky. „Jsme v databázi Karlovarského kraje, které nás vede jako jeden z možných prostor na ubytování. Denně se mi ale ozývají lidé, že jede kamarádka přes Polsko a potřebuje ubytovat a podobně. Všechny směřujeme do uprchlického centra ve Varech, aby v tom nebyl chaos a zároveň, aby lidé, kteří se znají, byli při sobě,“ vysvětlil Adamec.

autoři: Ivana Sedláčková , nkr
Spustit audio