Lidé v Kynšperku jsou proti výstavbě větrné elektrárny, podepisují petici

31. březen 2023 12:35

Poblíž Kynšperku nad Ohří by mohla v následujících letech stát elektrárna s několika větrníky. Proti záměrům soukromého investora se ale postavili někteří občané, kteří s výstavbou nesouhlasí.

Během letošního roku by se mělo rozhodnout, jestli na polích u Kynšperku nad Ohří začne výstavba několika větrných elektráren. Zvažuje ji soukromá firma Meridian Nová Energie z Karlových Varů. Některým obyvatelům města a okolí se to ale nelíbí a plány investora se teď snaží v předstihu zastavit.

Založili kvůli tomu i internetovou petici, kterou už podepsalo přes 350 lidí. Petici a mají v plánu předat na radnici. Vedení města sice nedokáže přímo ovlivnit rozhodnutí investora o stavbě, může ale odmítnout smlouvu o spolupráci, která je pro firmu důležitá.

„Podle společnosti Merdian, ta by chtěla mít rozhodnuto v letošním roce. Poté co náš právní zástupce projde tu smlouvu, bude předána zastupitelům a pak bych si přál určitě ještě jedno veřejné sezení s občany,“ uvedl nezávislý starosta Kynšperku nad Ohří Marek Matoušek.

Lidé se obávají narušení krajiny a snížení cen nemovitostí. „Snažíme se tou peticí vyvolat zájem obyvatel, aby potom v budoucnu neříkali, že o tom nevěděli,“ říká zakladatel petice Jan Matyšek ze spolku Pro přírodu.

autoři: Dominik Hron , nkr
Spustit audio