„Lev, co řve ve verších.“ Oleh Kocarev vystoupil na MAČ prudce a energicky

16. červenec 2015

Hostem Měsíce autorského čtení byl také ukrajinský básník, prozaik a literární kritik Oleh Kocarev. Jeho přednes přesně odpovídá tomu, jak ho charakterizují organizátoři Měsíce autorského čtení větou kritika: „Kocarev mluví, jako by řval lev, vášnivě a nahlas. Jeho poetická hnutí jsou prudká a energická.“

Jak charakteristika vystoupení a projevu zaujala samotného autora? Oleh Kocarev říká: „To mě velice pobavilo, nečekal jsem, že by se něco takového mohlo stát heslem mého představení na tomto festivalu. Myslím, že tím mělo být řečeno, že mé básně jsou hodně rytmické a zvučné, možná měl na mysli i můj způsob jejich čtení, protože já je čtu hodně nahlas. A navíc podle horoskopu jsem lev, takže mně to vlastně vyhovuje.“

Básník sám sobě psychoanalytikemBásníkem se Oleh Kocarev stal zřejmě proto, jak říká, že se nestal ničím jiným: „Jako dítě jsem kreslil, věnoval se hudbě, ale nakonec jsem nic z toho dostatečně nerozvíjel, nejlépe jsem se našel právě v literatuře. Básník si především musí umět vymýšlet, pokud má někdo tyto sklony, je dost pravděpodobné, že se básníkem opravdu stane. Dodnes existuje romantická představa, že básník neustále prožívá nějaká vnitřní muka, znám ovšem kolegy, kteří jsou naopak úmyslně až cyničtí, přesto mohou být dobrými romantickými básníky. Vlastně stačí, když člověk poslouchá sám sebe. Je to sice na jednu stranu dost velká zátěž na psychiku, ale zároveň může být básník sám sobě psychoanalytikem.“

Básník i povídkář, podle čeho volí formu?Podle Oleha Kocareva záleží především na tématu: „vnímám téma, analyzuji a říkám si, jak by se dalo nejlépe zpracovat. Ale když píši větší prózu, tak mi stejně na mysl automaticky přicházejí verše, takže bych řekl, že jsem převážně, v první řadě básník. Témat je hodně, například cestování a dojmy z něj, také je velmi zajímavý určitý nečekaný souběh okolností, což mě tak trochu spojuje s českou literaturou, alespoň tak, jak ji známe na Ukrajině - tam totiž existuje určitý stereotyp, že právě čeští autoři hodně pracují s prvky něčeho nečekaného až absurdního.“

Při svém vystoupení Oleh Kocarev zmínil, že osobně mezi samotnými autory, ať píší ukrajinsky, nebo rusky, se konflikt probíhající na Ukrajině neprojevuje, jak se ale odráží v aktuální tvorbě?To, co nyní prožíváme, se samozřejmě objevilo i v poezii - zejména vojenská tématika je nyní mnohem častější, i když se neproměnila v nějakou propagandu, nebo agitku, tomu jsme se naštěstí vyhnuli, prostě jen se tomu více věnuje pozornost. Také hodně spisovatelů, včetně těch, kteří se účastní tady tohoto festivalu, spolupracují s dobrovolníky, pomáhají vojákům, raněným, běžencům, takže se věnují tomu, čemu se věnuje velká část ukrajinské společnosti.

03420858.jpeg

Jak na spisovatele působí samotná akce Měsíc autorského čtení?Pár dní jsem v Brně strávil už předloni jako divák. Líbilo se mi to, nikdy jsem nezažil festival s takovým formátem - je to úžasné, i když organizačně asi dost náročné. A od té doby jsem tak trochu doufal, že mě sem pozvou, a když se to opravdu stalo, tak jsem měl velkou radost. Pokud jde o možnou bariéru, ta asi není jen mezi mnou a publikem, ale obecně mezi našimi literaturami - literatury všech středoevropských zemí mají myslím podobné rysy, ale současně o sobě navzájem moc nevíme, takže já tady vlastně prezentuji jeden kousek ukrajinské literatury a věřím, že na oplátku se dozvím něco o kousku české literatury.

autor: hol
Spustit audio