Legendární diskžokej Martin Hrdinka: Nabídka z rozhlasu? Moje podmínka byla moderovat Noční proud
Jeho hlas řadu let slýcháte na vlnách Českého rozhlasu. Proslavily ho zejména hitparády, diskotéky a cizí mu nejsou ani muzikály. „Uvědomil jsem si, jak těžká je to práce.“
Martin Hrdinka se proslavil moderováním hitparád, byl označen za legendu ve svém oboru a nemá rád označení DJ. „Nejsem DJ, jsem diskžokej, hraju z cédéček, a to je disk. A žokej jezdí na tom disku. Takže když někdo pouští písničky z jiného média, tak už je to někdo jiný. Proto dodnes hraju z cédéček a bavím lidi i slovně. Diskotéku bych neuměl udělat beze slov.“
Začínal v roce 1980 a byl tehdy nejmladším diskžokejem vůbec – bylo mu pouhých 15 let. O rok později se zařadil mezi profesionály. „Měl jsem s tím problém, protože do 18 let se nesmělo pracovat. Chodil jsem naštěstí na konzervatoř, tak mi to nakonec v rámci studia povolili a mohl jsem hrát zadarmo,“ usmívá se.
Jack Rozparovač slavil světový úspěch
Na přelomu století si vyzkoušel i novou parketu a pustil se do muzikálu. V Pomádě ztvárnil roli jemu blízkou – diskžokeje Vince Fontaina a odehrál přes 300 repríz. „Nebylo jednoduchý vylézt na podium s profesionály. Pokaždý jsem se hrozně bál a po několika představeních jsem chtěl odejít. Netušil jsem, že skloubit hudbu, tanec a činohru je taková dřina. Od té doby si vážím všech muzikálových herců. Já se jen tu první písničku učil tři neděle,“ zavzpomínal moderátor a spoluautor muzikálu.
Po úspěchu Pomády začal s týmem připravovat muzikál Hříšný tanec. Ten ale v polovině příprav zkrachoval. „To mě dodneška mrzí, protože už ho nikdo neudělá podle našeho libreta. Ale chytil se toho slovenský choreograf a režisér Ján Ďurovčík a chvíli se hrál na Slovensku. Bohužel producenti z Ameriky to nakonec zakázali.“
Martin Hrdinka začal přemýšlet nad jiným tématem, které by mohlo zaujmout. „Chtěl jsem udělat něco, co zní světově. V té době jsem jezdil často do Londýna a zaujalo mě jméno Jack Rozparovač. Začal jsem se o něj víc zajímat. Lidi to vzrušuje, nikdo neví, kdo to vlastně byl.“ Muzikál uvedlo Divadlo Kalich v roce 2007 a o dva roky později sklízel úspěchy v Soulu a Tokiu. Celosvětově se odehrálo už přes 1000 repríz.
Na rozhlasových vlnách
V Českém rozhlase je od roku 1995, kam přešel z Evropy 2. „Byl jsem mezi partou moderátorů, kteří Evropu 2 zakládali. Postupně se kolem mě lidi měnili a prožil jsem tam už všechno. Dostal jsem se i do televize, uváděl jsem Anděly, hudební pořad O106, hitparády. Chtěl jsem to nějak ukončit, ale nechtěl jsem odejít z rádia.“
A tehdy dostal nabídku na Radiožurnál. „Byl jsem zvyklý moderovat v noci, tak jsem měl jedinou podmínku – nastoupit do Nočního proudu.“ To se podařilo a kromě toho můžete moderátorskou legendu slyšet i v rozhlasových pořadech Slavíci v krabici, Česká dvanáctka nebo Dva na jednoho.
Vzpomene si na svou první diskotéku? Proč museli tehdejší diskžokejové chodit na tzv. přehrávky? V roce 1992 uváděl vánoční turné Karla Gotta, jak na něj vzpomíná? Poslechněte si v záznamu pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.