Lázně Jáchymov zaměstnávají i horníky. Léčebný zdroj pochází totiž z dolu Svornost

4. srpen 2022

Jáchymov je malé krušnohorské město s bohatou historií. Bylo založeno v 16. století jako hornické město, v němž rod Šliků z nedalekého Ostrova těžil stříbro a razil tolary. Díky tomu byl Jáchymov svého času druhým nejlidnatějším městem hned po Praze. S Jáchymovem je také nerozlučně spojeno jméno vědkyně Marie Curie Sklodowské. Ta z jáchymovského smolince izolovala radioaktivní prvek radium.

Jedinou veřejnosti přístupnou vápencovou jeskyni v jižních Čechách byste našli pod svahem nevysoké Pacovy hory nedaleko Chýnova. Byla objevena náhodou při lámání kamene v malém lomu v druhé polovině 19. století. Skalníkovi jménem Rytíř zapadlo při práci kladivo do otvoru ve skále. Vydal se ho proto do neznámé dutiny hledat. Až tam zjistil, že nejde o žádnou průrvu, ale o rozsáhlé podzemní prostory.

Objevte s námi místa, která stojí za to navštívit a soutěžte o atraktivní ceny. V Cestě okolo Česka můžete soutěžit hned dvakrát!

Radioaktivní záření stojí i za unikátností zdejších lázní, které jako první na světě začaly používat pro léčbu pacientů radonovou vodu těženou v dole Svornost. Léčebné lázně Jáchymov ji používají pro léčebné koupele.

Vyhlášená je také zdejší brachyradiumterapie známá jako jáchymovské krabičky. „Jde rovněž o terapii zářením, ale zdroj i typ záření jsou jiné,“ říká hlavní lékař Léčebných lázní Jáchymov Jindřich Maršík. Léčivým zdrojem jsou v tomto případě soli radia zatavené ve speciálních plastových krabičkách, které se přikládají na tělo pacienta. Tato terapie má výrazné protizánětlivé účinky a působí proti bolestem. Proto se do Jáchymova přijíždějí léčit především pacienti s nemocemi kloubů, páteře, nervového systému, oběhového ústrojí a poúrazovými stavy. Specializují se tu také na léčbu Bechtěrevovy choroby.

Aquacentrum Agricola v Jáchymově

Společnost Léčebné lázně Jáchymov provozuje celkem devět lázeňských hotelů a penzionů. K nejznámějším patří luxusní hotel Radium Palace. Ten byl již v době svého vzniku v roce 1912 považován za nejlepší lázeňský hotel v celé Evropě.

Vůbec nejstarší lázeňskou budovou, kterou měli hosté možnost navštívit už v roce 1911, je budova dnes známá jako Aquacentrum Agricola. V ní najdete plavecký bazén, Kneippův chodník, rehabilitační bazének, tobogán, saunový důl nebo nově otevřenou sluneční terasu s jedinečným výhledem na lázeňský park.

Kromě lázeňské léčby nabízí Jáchymov mnoho zajímavostí. Díky dlouhé historii města tu najdete řadu významných památek. O jáchymovském hornictví vypráví zajímavá expozice zdejšího muzea. Okolí města je protkáno turistickými a naučnými stezkami. A z Jáchymova se také dostanete lanovkou na nejvyšší vrchol Krušných hor – Klínovec.

Spustit audio

O soutěži

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...