Láká vás pěstování zdravých jedlých hub? Hlíva ústřičná je pro začátek ideální
Houbové zahrádky jsou stále pestřejší. Začalo to žampiony, pokračovalo hlívou ústřičnou. Můžete ale vyzkoušet i korálovec či houževnatec známý jako shiitake.
„Nejnáročnější na pěstování je houba reishi, což je léčivá houba, která se používá do různých tinktur a mastí. Je to náročná houba, která roste půl až tři čtvrtě roku, než je ke sklizení,“ říká pěstitelka hub z Dolan na Pardubicku Eva Kořínková.
S hlívou ústřičnou to jde jednoduše
Nejjednodušší je podle Evy Kořínkové vypěstovat hlívu ústřičnou. K tomu je potřeba pořídit si zrnitou nebo kolíčkovou sadbu, což jsou naočkované dřevěné kolíčky. Mnohem jednodušší varianta je pořídit si už naočkovaný substrát ze slámy nebo pilin, který připomíná kostku v sáčku.
„U hlívy ústřičné je potřeba udržet si teplotu kolem 22 až 23 stupňů Celsia. Takže si kostku můžete dát klidně do obýváku. Je to v sáčku, který by ale neměl být zcela uzavřený. Každá houbová zahrádka potřebuje dýchat.“
„V teplé místnosti hlíva ústřičná prorůstá asi měsíc. Pak začnou mycelia růst na povrch, a to je chvíle, kdy dáme substrát do chladnější místnosti s ideální teplotou 15 stupňů Celsia. Hlíva potřebuje světlo a vlhkost, proto do tmavého sklepa nepatří. Nebo lze přisvítit umělým světlem s časovačem, aby tam byla pravidelnost,“ vysvětluje pěstitelka Kořínková.
V takovém prostředí hlíva ústřičná dobře nasazuje a vy sklízíte. To může trvat přibližně dva měsíce, velmi záleží na správných podmínkách. Nakonec se materiál se úplně rozpadne. Stále větší zájem je podle Evy Kořínkové o teplomilné druhy hlív, jako je například hlíva citronová nebo růžová, kterým se u nás díky oteplování začíná dařit.
Shiitake sklízíte za pár dnů
Shiitake neboli houževnatec jedlý je japonská houba, která má kromě zdravotních účinků výbornou chuť a dá se všestranně využít v kuchyni. Má výborný vliv na imunitní systém. Pěstuje se na dřevě nebo na pilinách. Materiál je polokulatý bloček, má jiný tvar než hlíva.
Když si přinesete zahrádku se shiitake domů, už je to prorostlé a připravené na nasazování. Za pár dnů máte první houby a můžete se vařit.
„Shiitake je velmi lahodná a výrazná houba. V kuchyni ji můžete přidávat do salátů, pod maso, do polévky, do guláše. Já mám ráda sushi, a když mi přijde návštěva, tak houbové sushi je nejdřív pryč,“ pochvaluje si pěstitelka Eva Kořínková.
Jak chutná korálovec ježatý nebo lihovec moučný? A jaký je postup při pěstování žampionů? Poslechněte si více v záznamu pořadu.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka