Kvůli testování pendlerů se v příhraničí tvoří dlouhé kolony. Karlovarský kraj požádal o pomoc armádu

25. leden 2021 15:05
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mobilní odběrové místo v Pomezí nad Ohří

Kolony aut, policisté regulující dopravu a hasiči obsluhují mobilní odběrové místo. Tak vypadal dnes ráno a dopoledne hraniční přechod v Pomezí nad Ohří. Kvůli zpřísněným opatřením Německa ho nechal pro pendlery postavit Karlovarský kraj. 

Mobilní odběrové místo vzniklo v prostoru bývalé celnice na odstavném parkovišti za čerpací stanicí v Pomezí nad Ohří. Odběrové místo nechal zřídit Karlovarský kraj ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem, aby usnadnil situaci pendlerům, kterým Německo zpřísnilo podmínky vstupu do země. Pendleři musí nově při cestě do Bavorska předkládat nový negativní test ne starší 48 hodin. Ti, kteří míří do Saska, budou muset mít dva testy týdně.

Zájem přeshraničních pracovníků, kteří využili možnost provedení antigenního testu v mobilním odběrovém místě u hranic s Bavorskem, byl hned první den obrovský a v místě se tvořily dlouhé kolony. Kvůli nutnému zabezpečení dalšího provozu odběrového místa požádal kraj o pomoc Armádu ČR.

„Poptávka ze strany pendlerů neustává, z mého pohledu je proto velmi účelné toto odběrové místo zachovat. Domluvili jsme se s hasiči, že zítra, v úterý 26. ledna, bude mobilní odběrové místo opět provádět testy od 4:00 hodin ráno. Personální kapacity HZS jsou ale omezené, z toho důvodu jsem kontaktoval zástupce Centrálního řídicího týmu plukovníka Petra Šnajdárka, který pomoc vojáků na základě žádosti Karlovarského kraje předběžně přislíbil,“ upřesnil hejtman Petr Kulhánek.

Antigenní testování zdarma mohou lidé v České republice absolvovat jednou za pět dní. Pro samoplátce mobilní odběrové místo v Pomezí není určeno.

autoři: Zdeněk Trnka , Naďa Krásná | zdroje: Krajský úřad Karlovarského kraje , Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio