Křišťálový glóbus ve Varech dostane herečka Julianne Mooreová. Vrací se Casey Affleck

11. červen 2019 12:00

Křišťálový glóbus na zahájení filmového festivalu v Karlových Varech převezme americká herečka a držitelka Oscara a Zlatého glóbu Julianne Mooreová. Oznámil to dnes na tiskové konferenci prezident festivalu Jiří Bartoška. Festival letos přivítá i Patricii Clarksonovou, která si loni zahrála například v seriálu Ostré předměty. 

Mooreová na festivalu uvede film svého manžela, režiséra Barta Freundlicha Po svatbě. Herečku můžete znát například z thrilleru Hannibal nebo ze Ztraceného světa: Jurský park.Objevila se také ve filmech Hodiny, Next, či Děcka jsou v pohodě. Za postavu Alice Howlandové ve snímku Pořád jsem to já získala Oscara, Zlatý Glóbus i Cenu BAFTA za nejlepší herecký výkon v hlavní roli.

Druhý Křišťálový glóbus letos převezme americká herečka Patricia Clarksonová, která už získala například Zlatý Glóbus za světově úspěšný seriál Ostré předměty. 

Do Varů se po dvou letech vrací Casey Affleck

Herec Casey Affleck na 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Vpravo Jiří Bartoška a Marek Eben.

„Vrací se i Casey Affleck, aby představil film Světlo mého života, který režíroval a tím pádem se i obsadil do hlavní role,“ představil třetího hosta prezident festivalu Jiří Bartoška. Snímek se odehrává ve světě, kde vymřely všechny ženy, a Affleck v něm hraje otce putujícího neutěšenou krajinou s jedenáctiletým potomkem Ragem.

V hlavní soutěži letos není žádný film českého režiséra

Českou stopou v hlavní soutěži je slovensko-české drama Budiž světlo Marko Škopa a české filmy jsou v dalších soutěžích. Sekce Na východ od Západu představí debut absolventa FAMU Michala Hogenauera Tiché doteky s Eliškou Křenkovou v hlavní roli Au pair vystavené manipulaci v rodině, v níž pracuje. Dokumentární soutěž uvede novinku Martina Marečka, kterou je komorní road movie otce a syna Dálava.

Ve znělce festivalu se objeví herečka Jiřina Bohdalová a přehlídka uvede digitálně zrestaurovaný film ze zlatého fondu české kinematografie, snímek Juraje Herze Spalovač mrtvol. Již dříve pořadatelé oznámili, že Cenu prezidenta karlovarského festivalu dostane kameraman Vladimír Smutný.

„Festival sice není jubilejní, ale je to jubilejní pro mě a pro pana Bartošku. Je to totiž 25 let, co jsme začali pozvedávat z prachu festival na 29. ročníku,“ řekla umělecká poradkyně a bývalá umělecká ředitelka Eva Zaoralová. Mezinárodní festival v Karlových Varech se bude konat od 28. června do 6. července.

autoři: Naďa Krásná , dok | zdroje: ČTK , iROZHLAS.cz
Spustit audio

Související