Křišťálový glóbus mění velikost i váhu. Bude nejen menší, ale i lehčí

20. červen 2024 13:00

Křišťálové glóby udělované na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech budou letos jiné. Změnu oznámilo vedení festivalu, které tradičně oslovilo s výrobou prestižního ocenění sklárnu Moser.

Sklářští mistři tady už po čtyřiadvacáté vyrábějí křišťálové glóby pro Mezinárodní filmový festival. Letos budou sošky poprvé menší a taky lehčí. Podoba sošky mladé ženy, která v náručí drží glóbus, zůstává stejná.

Čtěte také

Velká a těžká - taková byla často první slova herců a režisérů při přebírání hlavního ocenění udělovaného na karlovarském filmovém festivalu. Na nepraktické skladování poukazovaly vtipné upoutávky.

Například francouzský herec Jean Reno si dělal legraci z toho, že ho s globem nepustí do letadla. Letos už ale nejspíš nic podobného neuslyšíme. Festival po 24 letech oznámil změnu a sošky ve sklárně Moser nechal zmenšit.

Ocenění budou letos téměř o dva kilogramy lehčí a o 7,5 centrimetrů menší. Původní váha festivalové ceny byla 4,4 kilogramu, nová má 2,6 kilogramu. Původní výška byla 42 centimetrů, nová má 34,5 centimetru. Výroba je ale stejně náročná.

Soška je nejen symbolem festivalu, originál dostávají vítězové a ocenění, bílé zvětšeniny rámují vstup do festivalového hotelu Thermal a jsou vděčným námětem pro fotky návštěvníků, sošky jsou součástí grafické identity festivalu. Jsou ale také aktéry originálních festivalových znělek.

Spustit audio