Krajská knihovna v Karlových Varech slaví 10 let

Před deseti lety, 1. května 2002, se začala psát historie Krajské knihovny Karlovy Vary. Postupem doby se stala multifunkčním informačním centrem celého regionu, které ročně vyhledá více než čtvrt milionu návštěvníků. V moderní budově v Karlových Varech - Dvorech knihovna funguje od roku 2005. Jejím zřizovatelem je Karlovarský kraj.

Přejmenování názvu knihovny z okresní na krajskou v roce 2002 bylo velkou změnou především ve zvýšení množství a kvality poskytovaných služeb. Postupně se knihovna stala významným kulturním centrem. Ve školním roce je knihovna otevřena šest dní v týdnu a jejích služeb využije denně v průměru 400 osob.

Knihovna pořádá přednášky a besedy, kurzy, výstavy i soutěže, zve do A-klubu určeného nejen mládeži. Dále vydává různé publikace a od roku 2007 každoročně vyhlašuje literární soutěž zaštítěnou významnými spisovateli. Zvláštní pozornost při sestavování programu je věnována znevýhodněným skupinám - seniorům, rodinám s dětmi či handicapovaným. Krajská knihovna svým klientům umožňuje také komunikaci po internetu, nechybí na Facebooku a zájemci si zde mohou půjčit elektronickou čtečku knih.

Aktivit knihovny si všímají i za hranicemi regionu. Mezi nejvýznamnější ocenění patří loňská Cena pro instituci veřejné správy, kterou jí za práci s handicapovanými klienty, zejména s neslyšícími, udělila Národní rada osob se zdravotním postižením.

Jedním z projektů k 10. výročí krajské knihovny je anketa mezi čtenáři a významnými osobnostmi regionu. Více informací najdete na: http://www.knihovna.kvary.cz/cs/uvod/let.html