Kraj nabídne dotaci na ubytování pro vědce, aby je přilákal

19. červen 2024 09:00

Karlovarský kraj nabídne vědcům, kteří se rozhodnou pracovat v tomto regionu, dotace na ubytování. Některé z projektů, které se v regionu připravují jako součást transformace uhelného regionu, s vědeckou a inovační prací počítají.

Lidé, kteří by byli schopni ji vykonávat, ale v kraji chybějí. Podpora ubytování by tak mohla být jedním z motivačních prvků, jak je přilákat. V kraji zatím působí jediná veřejná vědecká instituce - Institut lázeňství a balneologie (ILAB).

Dotace na ubytování by poskytla vědcům, kteří v Karlovarském kraji začnou pracovat, příspěvek na bydlení ve výši od 120 do 180 tisíc korun ročně podle jejich praxe a vzdělání. Karlovarský kraj zatím na tyto účely vyčlenil 1,5 milionu korun s tím, že pokud by byl zájem, přidá další peníze podle potřeby. Dotační program musí ještě schválit zastupitelstvo kraje.

Čtěte také

„My jsme dlouhodobě byli prázdným místem na mapě České republiky, co se týká vědy a výzkumu. Karlovarský kraj neměl dosud žádnou výzkumnou instituci a ILAB je vlastně první. Má před sebou významný projekt Centrum lázeňského výzkumu, který by měl mít ve výsledné podobě až 30 pracovníků, vysoce odborných, z nichž řada by měla být vědeckých. A je to riziko, že se nám je nepodaří najít nebo přilákat," uvedl náměstek hejtmana Vojtěch Franta.

Věda a výzkum se obecně nejčastěji propojuje s vysokými školami nebo velkými technologickými firmami. V Karlovarském kraji ale veřejná vysoká škola nesídlí. Chybějí zde i velké firmy, které by investovaly do vlastního vývoje.

Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) je počet pracovišť, které se nějak zabývají vědou a výzkumem v Karlovarském kraji daleko za ostatními. V roce 2022 jich podle ČSÚ v kraji bylo 31, v sousedním Plzeňském kraji to bylo 156 a v Ústeckém 121 pracovišť.

autor: Radim Jehlík | zdroj: ČTK
Spustit audio