Kostýmy z ašské Tosty zaujmou i po letech. Historii zaniklé továrny přibližuje Retromuseum v Chebu

18. září 2023 09:15

V minulém století módní a oblíbené oblečení ze zaniklé ašské továrny Tosta najdou návštěvníci v chebském Retromuseu na výstavě Pro každého něco až z Aše. Na expozici s dovětkem Tosta 1946–1999 zaujmou různé druhy rukavic, spodního prádla, kostýmů na doma nebo třeba teplákové soupravy.

Dobovou atmosféru umocňují i velkoformátové reklamní fotografie s modelkami a modely, dobové reklamní slogany i fotografie továrny.  I po desítkách let zaujmou některé vzory a především pestré barvy. „Tosta měla moderně vybavenou barevnu, otevřeli ji v roce 1973. Ve své době byla nejmodernější nejen u nás, ale ve střední a východní Evropě,“ poznamenala kurátorka Jana Pokorná Kalousková. Výstavu připravila spolu s kolegou Bohumírem Bernáškem. 

Překvapí velký výběr, výjimkou nejsou ani rukavice. „Byly jak na denní nošení, k večerní šatům, vyráběly se i pracovní,“ doplnila kurátorka. Některé z kostýmů nebo spodní prádlo by se daly nosit i dnes, některé modely jsou totiž nadčasové. Jen materiály z umělých vláken by už dnes byly překonané a nepraktické, protože nesají pot. Co však mnohé ženy oceňovaly, bylo to, že byly nemačkavé a nemusely se žehlit. 

Do historie návštěvníky vrací také filmy a doprovodné texty

Nechybí ani nejrůznější sportovní komplety. „Máme tady koutek věnovaný Spartakiádě, čtyři figuríny se spartakiádními komplety,“ upozornila Pokorná Kalousková. Do minulosti ašské Tosty mohou nahlédnout návštěvníci chebského Retromusea i prostřednictvím krátkých filmů, které zapůjčila Česká televize. 

Historii továrny dokumentují i doprovodné texy. Je možné se dočíst, že v roce 1980 bylo v Tostě zaměstnáno více než 3800 lidí a podnik měl následující strukturu: v Aši se nacházely ředitelství, modelárna, odborné učiliště, strojírenský a stavební provoz i další pomocné provozy, přádelna bavlny, soukárna, francouzská a osnovní stávkárna, barevna a úpravna, tiskárna přenosového papíru a úpletů, střihárna a konfekce, dále střihárna a konfekce rukavic, s dílnami v Habartově a Kynšperku nad Ohří. 

V Boru byla konfekce tepláků a ve Stříbře konfekce pletených oděvů; v Hazlově a Libé přádelna vigoně; v Plesné přádelna bavlny, soukárna, pletárna, barevna a úpravna, střihárna konfekce tepláků; ve Vejprtech střihárna, konfekce prádla s dílnou v Měděnci; v Ostrově nad Ohří konfekce pletených oděvů a v Chebu konfekce prádla. 

Výstavu Pro každého něco až z Aše si můžou zájemci prohlédnout do začátku března příštího roku.

autor: Josef Šorfa
Spustit audio