Kostel svatého Bartoloměje v Přílezech na Karlovarsku ožívá díky dobrovolníkům

14. leden 2019 12:00

O zchátralý kostel v malé obci Přílezy se už víc než dva roky starají místní dobrovolníci. Za tu dobu zde dokončili několik úprav a uspořádali mnoho kulturních akcí.

Podle předsedy dobrovolníků Václava Lupínka se v letošním roce chystají opravit všechna okna kostela. „Venku je ještě světlo a tady už je tma, která je způsobena tím, že okna jsou dnes zatlučena prkny, aby tam nikdo nelezl, protože po roce 1945 zůstal kostel opuštěný a okna někdo vybil.“

Kostel ze 13. století patří Římskokatolické farnosti Toužim, ta ale nemá dostatek peněz na potřebné opravy, a tak se peníze snaží získat sami dobrovolníci: „Nám se podařilo vybrat zhruba 120 tisíc korun. Je to částka, za kterou bychom ty okna měli renovovat. Příspěvky byly nejčastěji od obyčejných lidí, kteří se dozvěděli o naší iniciativě.“

K největším událostem loňského roku patřil první ročník malého hudebního festivalu

„Tady v Přílezech se léta nic nedělo. Vymysleli jsme si Přílezy fest. Pozvali jsme si Lenku Dusilovou, která nám tady zazpívala. Úspěch to mělo veliký. Za celý den tady bylo více než 500 návštěvníků, kteří nám přispěli do putovní kasičky zhruba 35 tisíc korun,“ přiblížil akci předseda spolku.

„Podařilo se nám získat také dotaci zhruba 600 tisíc korun z prostředků ministerstva zemědělství. To ale znamená, že musíme získat některé prostředky ještě z vlastních zdrojů. Takže někdy na jaře budeme vypisovat novou sbírku na opravu hřbitovní zdi a hřbitova, abychom dotaci nemuseli vracet,“ informoval Lupínek.

Finanční spoluúčast vlastníka památky a potažmo dobrovolníků musí být vyšší než 250 tisíc korun.

Opravy kostela se budou řídit fotografiemi z přelomu 19. a 20. století. Kostel svatého Bartoloměje je totiž chráněnou památkou. Hotovo chtějí mít dobrovolníci už v červenci před startem druhého ročníku Přílezy festu.

Kromě druhého ročníku festivalu plánuje spolek v roce 2019 pásmo naučných workshopů pro děti z MŠ a ZŠ v Útvině, turistické výpravy po přírodních zajímavostech ale i účast na celorepublikové akci Noc kostelů.

autoři: Ivana Sedláčková , nkr | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio