Kostel sv. Jiří v Horním Slavkově se radnice snaží opravit už téměř tři roky. Zachránit chce především původní vitráže

Vitrážová okna v kostele sv. Jiří v Horním Slavkově
Vitrážová okna v kostele sv. Jiří v Horním Slavkově

Pozdně gotický kostel byl do současné podoby vystavěn v 16 století. Vitrážová okna pak byla obnovena na přelomu 19. a 20. století. K nejhoršímu poškození památky ale došlo v roce 1964, kdy kostel kompletně vyhořel.

Před třemi lety zahájilo město první velké opravy. Restaurovány byly čtyři vitráže v presbytáři kostela a další okna na jižní straně kostelní lodi. V letošním roce by měly být dokončeny renovace posledních 6 výplní.

Na opravách se podílí místní sklářská firma společně s pražským ateliérem. K restaurování jednotlivých sklíček používají původní techniku starou více než sto let.

Podle Jakuba Uhlíka, vedoucího firmy, která vitráže v Horním Slavkově opravuje, je nejdůležitější vytipovat základní odstín skla. U některých oken totiž chybí až třetina výplní, které musí vyrobit úplně znovu.

„Nejtěžší je v podstatě dotipovat ty motivy, které chybí. Když chybí figura, tak to je úplně nejtěžší,“ řekl Uhlík. V takových případech začíná skutečný výzkum a dohledávání dobových fotografií nebo jiných dokumentů, které by sklářům při obnově vitráží pomohly.

Aby obnovené vitráže v kostele vydržely desítky let, chrání je z vnější strany kostela mříže. Ochránit totiž potřebují hlavně proti vandalům, kteří už v minulosti původní vitráže několikrát poničili.

Práce na vitrážích by měly trvat do podzimu letošního roku. Až budou osazená i poslední okna, chce město pokračovat v opravách interiérů kostela. Ten by potřeboval například zpevnit obvodové zdi nebo opravit kamennou podlahu.

Projekt na celkovou rekonstrukci kostela, který si před několika lety město nechalo připravit, počítá s celkovými náklady kolem 60 milionů korun. Za poslední tři roky město s pomocí státních dotací investovalo do oprav zhruba 3,5 milionu korun. Pokud se radnici nepodaří získat podporu z jiných dotačních fondů, může obnova kostela svatého Jiří trvat i více než deset let.