Karlovy Vary zkrášlí nejlepší české moderní gymnastky

5. prosinec 2018 12:00

Více jak 360 závodnic se ve dnech 8. a 9. prosince zúčastní mistrovství České republiky v moderní gymnastice ve společných skladbách. Dějištěm se stane Hala míčových sportů KV Areny.

Lázeňské město hostí takovou akci historicky poprvé. „V předchozích letech jsme úspěšně zvládli uspořádat několik ročníků mezinárodních závodů Carlsbad RG Cup i mistrovství ČR v jednotlivcích. Mistrovství společných skladeb je největší a v rámci ČR nejvyšší soutěž, kterou lze uspořádat, minimálně co se týče počtu závodnic. Jsme hrdí, že Český svaz moderní gymnastiky nám s důvěrou přidělil toto pořadatelství,“ upřesňuje za pořadatelský TopGym Karlovy Vary jeho předseda Jiří Herian.

Reprezentační společná skladba České republik

V sobotu proběhne mistrovství ve společných skladbách nejvyšší „linie A“. Po slavnostním zahájení v 10 hodin se představí kategorie Naděje mladší a Naděje starší. V odpolední části od 14:45 uvidí diváci kategorie Juniorek a Seniorek.

„Ve společných skladbách závodí družstvo zpravidla pěti gymnastek, v kategoriích nadějí může mít družstvo 4 až 6 členek. Účelem společné skladby je předvést prvky moderní gymnastiky a manipulace s náčiním ve skupinové spolupráci. Právě pro krásu synchronizace gymnastek a dech beroucích výměn náčiní jsou společné skladby vrcholným diváckým zážitkem,“ láka k návštěvě mistrovství Jiří Herian.

Neděle bude patřit skladbám dvojic a trojic

Opět od 10 hodin budou o tituly bojovat Naděje mladší a Naděje starší, odpolední část od 14:30 pak bude patřit Juniorkám a Seniorkám.

„Princip sestavy dvojic a trojic je stejný jako u společných skladeb, jen se společného cvičení účastní dvě nebo tři členky. Ne každý oddíl má dostatečný počet gymnastek stejného věku, aby mohly vytvořit klasickou velkou společnou skladbu, zejména u starších ročníků,“ vysvětluje rozdíl Jiří Herian.

Mistrovství se zúčastní i karlovarské závodnice, které budou hájit barvy pořádající oddílu. „Naše dvě společné skladby jsou bohužel v kategorii naděje nejmladší, která se MČR neúčastní. Ovace diváků si ale mohou získat v rámci exhibičního vystoupení,“ těší se jejich trenérka Kristina Bernatová.

Ve skladbách dvojic a trojic půjde domácím o umístění

„Michaela Borovičková a Laura Kopstein nastoupí v kategorii naděje mladší v sestavě s dvěma míči. Šanci na dobré umístění budou jistě mít také Darja Fedunova a Klára Orlová v kategorii naděje starší, kde na ně čeká nelehká kombinace kuželů a švihadla,“ hlásí karlovarskou soupisku trenérka Bernatová.

„Dobře se umístit bude nepochybně chtít i naše zkušená seniorská trojice ve složení Kristina Bernatová, Anna Špičková a Klára Tamchynová, z nichž první dvě se vedle závodění již též věnují tréninkové přípravě malých gymnastek,“ uzavírá výčet karlovarských účastnic mistrovství Jiří Herian.

autor: Naďa Krásná | zdroj: TopGym Karlovy Vary
Spustit audio