Karlovy Vary zajistí rizikové části skály ve Slovenské ulici ocelovou sítí

21. říjen 2021 12:35

Karlovy Vary zajistí části narušené skály nad silnicí ve Slovenské ulici. Sanace se bude týkat tří nerizikovějších částí svahu nad komunikací, která vede od lázeňského území až k nedaleké obci Březová.

Město tam chce ukotvit ocelovou síť, která bude padající kameny zachycovat. Sanace prvního nejrizikovějšího úseku bude stát 1,8 milionu korun. „Udělají se kotvy, na to se natáhne síť a ta síť bude držet skalní masív, který je značně zvětralý, a bude stabilizovat pád kamenů,“ řekl náměstek primátorky Petr Bursík (ODS).

Město tam již před časem umístilo betonové zábrany. Ty se po zajištění svahu odstraní a přesunou na další úsek podle rozhodnutí statika.

Na silnici jsou tři nebezpečné úseky

Další dva úseky chce město zajistit příští rok. Pravidelně na jaře i na podzim tam silničáři odklízejí spadané kamení, které ohrožuje řidiče. Úseku se město věnuje dlouhodobě, například letos na jaře muselo zhruba za 600.000 korun odstranit část narušené skály.

Šlo o část žulové skály na hranicích lázeňského území. Místu se někdy říká Lví hlava, podle reliéfu umístěného na skalní stěně.

Sanaci čeká také svah za hotelem Thermal. „Jsou tam dvě části. Jedna se týká ulice Bezručova, pod ní jsou takzvané thermalenské svahy. Pak jsou tam thermalenské svahy u samotného Thermalu, respektive u tunelu a u vstupu do bazénu,“ doplnil Bursík.

Na sanaci svahu u Bezručovy ulice plánuje město v nejbližší době vyhlásit výběrové řízení. Náklady se odhadují na 35 milionů korun.

autoři: Zdeněk Trnka , nkr | zdroje: ČTK , Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio