Karlovarští hasiči vyvíjí unikátní aplikaci, která pomůže u požárů historických památek

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy HZS Karlovarského kraje (ilustrační foto)

Hasiči Karlovarského kraje vyvíjí unikátní aplikaci na pomoc při požáru památek. Ve spolupráci s pracovníky hradu a zámku v Bečově nad Teplou dokončili pilotní verzi. Nyní je potřeba sehnat peníze na dokončení.

Požáry historických památkových objektů jsou jedny z nejsložitějších zásahů, se kterými se hasiči mohou potkat. Je to dáno několika faktory. Tyto objekty jsou zpravidla velmi špatně přístupné pro zásahovou techniku, orientace a pohyb zasahujících uvnitř těchto objektů jsou velmi složité.

To vše vychází z historie, kdy byly tyto objekty stavěny v místech špatně dostupných, a používaly se materiály, které jsou z dnešního hlediska požární ochrany velmi nebezpečné. Pokud se jedná o objekty v městské zástavbě, tak je zde dostupnost pro zasahující lepší, ale zpravidla historická centra měst a obcí neumožňují dostatek prostoru pro potřebné množství zásahové techniky.

V Karlovarském kraji splňuje všechna vyjmenovaná nebezpečí například hrad v Lokti na Sokolovsku či zámek a hrad v Bečově nad Teplou. A právě ve spolupráci s bečovským státním zámkem a hradem vyvíjí karlovarští hasiči od roku 2018 unikátní pomůcku, která má za úkol významně pomoct veliteli zásahu při požáru historických objektů.

Nový sytém převádí papírovou formu dokumentace zdolávání požárů do digitální formy a 3D prostředí

Každý objekt před zanesením do aplikace musí projít důkladnou přípravou, kdy je nutné zapracovat terénní dispozice areálu, jednotlivé objekty, specifická rizika a specifika užívání objektu a mnohé další. Takto zmapovaný objekt, který je nasnímán pomocí 360stupňové kamery, 360stupňového scaneru a dronu z výšky, je přenesen do 3D programu, kde je vytvořen digitální model.

Velitel zásahu poté s využitím aplikace například v tabletu či notebooku může i v offline rozhraní virtuálně procházet jednotlivé úseky objektu, včetně celkových pohledů ze všech směrů, tím má možnost efektivněji rozhodnout o způsobu vedení zásahu. Zároveň bude mít v aplikaci ve 3D znázorněné možnosti postavení zásahové techniky. Aplikaci po požáru může stejně dobře využít i vyšetřovatel.

Na finální verzi aplikace chybí peníze. Pomoc nabídli hasiči Moravskoslezského kraje

V dosavadním vývoji aplikace byl všemi prostředky zmapován hrad a zámek Bečov. Byla připravena i zkušební verze samotné aplikace. Pro dokončení záměru je nyní nutné sehnat finanční prostředky. Odhadované náklady činí zhruba dva miliony korun.

V současné době začal s hasiči z Karlovarského kraje spolupracovat také Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, který připravil žádost o dotaci z evropských fondů na vývoj samotné aplikace. V případě přidělení finančních prostředků z dotace by v průběhu letošního a příštího roku došlo k finální úpravě aplikace a zavedení vybraných historických památek tak, aby aplikaci mohli začít hasiči naplno využívat.

Nedávný požár katedrály Notre-Dame v Paříži znovu připomněl, jak složitý je zásah při požáru historické památky

V reakci na ničivý požár světoznámé katedrály Notre-Dame v Paříži chtějí hasiči upozornit, jak složitý je zásah při požáru historických objektů. Vyvíjená aplikace sice nespasí všechny historické památky, může ale značným způsobem ovlivnit průběh zásahu, a přispět tak k záchraně co největších hodnot daného objektu.  

Kromě vývoje této nové aplikace hasiči připravují pravidelně cvičení na simulovaný požár největších historických památek v kraji. Zásah nacvičují téměř každoročně například na hradě a zámku v Bečově, na hradě v Lokti či na zámku v Kynžvartu.