Karlovarský půlmaraton ovládl italský běžec Rachik, překonal loňský evropský rekord

19. květen 2019 08:00

7. ročník Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary ovládl italský vytrvalec Yassine Rachik v evropském rekordu závodu 1:02:59 a ujal se zároveň celkového vedení.

Nejrychlejší ženou se stala Lilia Fisikovici z Moldavska (1:12:34), která běžela sólo závod stylem start cíl. Závod odstartoval rozšířený druhý ročník velkého projektu EuroHeroes Challenge na podporu evropské vytrvalostní atletiky.

Vítězný pětadvacetiletý Yassine Rachik dokázal utéct všem soupeřům a v cíli dokonce překonal loňský evropský nejlepší výkon Romana Romaněnka, který tu také startoval. Rachik získal do žebříčku závodů v projektu EuroHeroes, věnovaném pouze elitním evropským atletům, 1 110 bodů. Druhé místo obsadil právě ukrajinský běžec Romaněnko v čase 1:04:38. A třetí doběhl Mykola Iukhymchuk (1:04:58). „Když jsem viděl, že ostatní začínají odpadávat, začal jsem věřit ve vítězství. Jsem rád, že jsem dokázal nasadit dobré tempo,” prohlásil Rachik.

Nejrychlejší ženou se stala Lilia Fisikovici (1:12:34) z Moldavska, ta získala do celkového pořadí EuroHeroes Challenge 1 129 bodů a pozici by mohla hájit také v Českých Budějovicích. Za ní přiběhla druhá Ukrajinka Olha Kotovska (1:14:32). O poslední místo na stupních vítězů zabojovala Viktoria Kalyuzhna z Ukrajiny (1:14:45). „Chtěla jsem běžet pod 1 hodinu a 11 minut, ale trať je kopcovitá a v dané chvíli mi neumožnila lepší čas. V Česku se cítím jako doma, je tu příjemně a přijedu i do Budějovic,” uvedla vítězka ženského závodu.

Nejlepším Čechem Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary se stal Jiří Petr (1:10:28). S více než půlminutovou ztrátou za ním skončil Jan Kohut (1:11:09) a jako třetí nejlepší tuzemský vytrvalec proběhl finišem Martin Kučera (1:11:52)

Mezi českými ženami si první příčku vybojovala zkušená Petra Pastorová (1:21:35) před druhou další velkou domácí závodnicí Petrou Kamínkovou (1:22:24). Bronzovou příčku pro sebe získala Ivana Sekyrová v čase 1:24:05.