Karlovarský kraj požádal obce o příspěvek na záchytnou stanici, ty to odmítají

4. červen 2024 12:05

Karlovarský kraj oslovil obce s rozšířenou působností, zda by byly ochotny pomoci kraji s financováním záchytné protialkoholní stanice v Sokolově. Náklady rostou a s tím i provozní ztráta, kterou hradí plně kraj.

Podílet se na provozu podle trvalého bydliště klientů, kteří záchytku využívají, ale obce odmítají. Nejvíce proti je samotné město Sokolov, které se dlouhodobě snaží, aby se záchytky zbavilo. Podle místostarosty Sokolova Jana Picky (VOK) přináší městu jen problémy.

Záchytná stanice stojí ročně několik milionů korun

Šanci získat od klientů peníze za pobyt je přitom velmi malá, přičemž někteří zde tráví noci téměř pravidelně. „My jsme přistoupili na návrh lékařů, kteří chtěli zvednout hodinové sazby kvůli vytíženosti a náročnosti práce na záchytce. Což nám ekonomickou bilanci ještě zhoršuje. Tak jsme se obrátili zdvořilým dopisem na obce s rozšířenou působností, zdali by byly ochotny se na financování podle 'zdroje' klientů podílet. Zatím máme reakcí jen několik a všechny jsou negativní, což respektujeme,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).

Velká část protialkoholních záchytných stanic je součástí nebo je navázána na protialkoholní léčebny. Taková v Karlovarském kraji ale není. V kraji je sice psychiatrické lůžkové oddělení v Ostrově, ale nemá speciální oddělení pro léčbu závislostí na alkoholu. 

Neprovázanost s léčebnou má dopad hlavně na Sokolov

Podle místostarosty Picky by příspěvek kraji pro Sokolov znamenal částku asi 1,2 nebo 1,3 milionu korun ročně. „Jen za mého působení bojujeme asi deset let o to, aby byla záchytka jinde, a to ze dvou důvodů. Za prvé nevíme, proč to máme schytávat Černého Petra v podobě záchytky. Je prokazatelné, že plno bezdomovců, které sem přivezou vyspat, pak bohužel v Sokolově i zůstane, protože se jim tady zalíbí,“ řekl Picka.

A za druhé si myslíme, že to jsou služby, které patří někam, kde by se jich ujmul nějaký psychiatr a poslal je někam na léčení, protože to není řešení mu tam zajistit hotel třeba i 200krát za rok,“ dodal místostarosta.

Protialkoholní záchytná stanice v Sokolově disponuje pěti lůžky pro celý Karlovarský kraj. Cena za pobyt je stejná již od roku 2015, a to 3400 Kč. Dlouhodobá vymahatelnost pohledávek je však stále nízká a každoročně jsou odepisovány pohledávky v řádu milionů korun. Činnost protialkoholní záchytné stanice není hrazena z veřejného zdravotního a je plně v režii Karlovarského kraje.

autoři: Andrea Strohmaierová , nkr | zdroje: ČTK , Český rozhlas
Spustit audio