Karlovarský kraj chce řešit problém s vylidňováním svého území

16. prosinec 2019 13:00

Karlovarský kraj se chce zapojit do projektu s názvem „Metropolitní oblasti“ proti vylidňování kraje. Cílem projektu, který připravuje Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, je najít důvody, proč mladá generace z kraje odchází, řekl krajský radní Josef Janů.

Projekt je součástí programu ÉTA Technologické agentury České republiky (TA ČR). Náklady na něj jsou pět milionů korun, přičemž čtyři miliony půjdou z dotace TA ČR a jeden milion z rozpočtu příspěvkové organizace Karlovarské agentury rozvoje podnikání (KARP).

„Dlouhodobý problém našeho kraje stejně jako krajů Zlínského a Olomouckého, které se tohoto zúčastňují, je vylidňování regionu. Potýkáme se s tím, že děti z kraje jsou po škole a hledají si práci v jiných regionech. Snažíme se nabídnout něco, aby se vraceli,“ řekl Janů. „Chceme nabídnout zejména zdravé životní prostředí, zajímavý pestrý život a klid pro výchovu rodin a samozřejmě také kvalitní zaměstnání,“ dodal.

Cílovou skupinou projektu jsou lidé ve věku mileniálů (18 až 38 let) a generace Z (narozeni po roce 2000). Podle Janů bude kraj na projektu spolupracovat s vysokými školami, které uskuteční dotazníkové šetření, veřejné debaty a budou také oslovovat obce a podnikatele.

Kraj podal žádost o zapojení do programu a koncem března příštího roku se dozví, zda se žádostí uspěl. Realizace projektu je naplánována na duben příštího roku až do října roku 2022.

V Karlovarském kraji dlouhodobě klesá počet obyvatel. Zejména mladí lidé se stěhují za prací do větších měst nebo do zahraničí.

zdroj: ČTK
Spustit audio