Karlovarský dopravní podnik představil nové autobusy pro meziměstské spoje

21. listopad 2023 08:55

Karlovarský kraj už má část autobusů, které od Nového roku nahradí meziměstské linky dotované krajem v celém Karlovarském kraji. Půjde o 170 vozů na stlačený plyn CNG dvou velikostí, převažovat budou malé.

Převážnou část z nich bude provozovat Dopravní podnik Karlovy Vary, se kterým Karlovarský kraj uzavřel dohodu o takzvané vertikální spolupráci. „Jsou to autobusy, které kraj pořizuje z dotace. Je to asi nejvyšší dotace, kterou Karlovarský kraj v historii získal, to znamená 600 milionů korun,“ uvedl krajský zastupitel Jan Bureš z ODS, zodpovědný za dopravu. 

Celkové náklady na pořízení nových autobusů včetně příspěvku Karlovarského kraje představovaly 1,3 miliardy korun. Dotaci kraj získal ještě za předchozího vedení, to současné pak zakázku dotáhlo do konce.

„Všechny autobusy jsou na plyn, to znamená s podstatně menšími exhalacemi, a tím i zátěží pro životní prostředí. Těchto autobusů bude do konce roku 150 a 20 ještě na začátku příštího roku a od 1. ledna vyjedou na meziměstské linky v celém kraji,“ doplnil Bureš.

DPKV pokryje 3 ze 4 oblastí

Dopravní podnik Karlovy Vary (DPKV) bude zajišťovat provoz nových autobusů ve třech ze čtyř oblastí Karlovarského kraje, jde o většinu Karlovarska, na Chebsku a na Sokolovsku. Jen oblast okolo Toužimi a Žlutic zajistí místní menší dopravci.

Pro DPKV je to další rozšíření jeho působnosti. Společnost vlastněná městem Karlovy Vary zajišťuje MHD v Karlových Varech a Ostrově, provozuje i některé meziměstské a dálkové linky. Dopravní podnik Cheb, který je dceřinou společností DPKV, pak zajišťuje MHD i v Chebu.

Po rozšíření portfolia bude mít dopravní podnik asi 420 zaměstnanců. Na obsazení meziměstských linek bude potřebovat 155 řidičů. Podle místopředsedy představenstva a ředitele DPKV Lukáš Siřínka už většinu z nich podnik zajištěnou má.

autoři: Zdeněk Trnka , nkr | zdroj: ČTK/Český rozhlas
Spustit audio