Karlovarské muzeum slaví. Na Velký pátek se veřejnosti otevře zdarma

18. duben 2019 08:30
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Model vystavěný v karlovarském muzeu

Muzeum Karlovy Vary si připomíná dvouleté výročí otevření nové stálé expozice. V loňském roce byla rekonstrukce muzea a vybudování nových výstavních prostor oceněna v národní soutěži muzeí Gloria Musaealis prvním místem v kategorii Muzejní počin roku 2017.

„V uplynulých letech si přišlo muzeum prohlédnout dvacet tisíc návštěvníků. To je jist dobrá zpráva, že se muzeum líbí,“ uvedla ředitelka muzea Lenka Zubačová. Rekonstrukci budovy muzea na Nové louce a vytvoření nové podoby stálé expozice financoval jakožto zřizovatel muzea Karlovarský kraj, který uvolnil ze svého rozpočtu celkem téměř 40 milionů korun, samotná expozice přišla na 20 milionů. Vytvoření nové expozice trvalo od prvotního ideového záměru do otevření muzea v loňském dubnu čtyři a půl roku.

Expozice nabízí například velkoplošnou projekci, přibližující objev pramenů a založení lázeňského města, velký model Karlových Varů přibližující podobu města v 16. století, prezentuje živou a neživou přírodu s poukazem na ekologii, archeologické nálezy, vývoj osídlení kraje, počátky měst a hornické činnosti v regionu, cenné středověké a barokní plastiky, historii a rozvoj lázeňského města od 15. století po dnešek, slavné karlovarské lékaře i návštěvníky, karlovarská řemesla, umělecko-historické sbírky. Nabízí i několik projekcí na monitorech a hernu pro děti.

Datum znovuotevření muzea připadá tento rok na Velký pátek, kdy se podle pověstí otevírají poklady. Muzeum otevírá své brány a zve všechny zájemce k prohlídce od 10 do 17:00 hodin.

autoři: Josef Šorfa , nkr | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio