Kaplička sv. Jana Nepomuckého se vrátila do Šemnice

Kaple sv. Jana Nepomuckého v Šemnici
Kaple sv. Jana Nepomuckého v Šemnici

V obci Šemnice na Karlovarsku vrcholí výstavba nové kaple svatého Jana Nepomuckého. Dřevěná pseudogotická stavba stojí v blízkosti řeky Ohře, nedaleko místa, kde kdysi stávala ta původní. Na obnovení památného objektu se podíleli soukromníci, historici i zástupci radnice.

„Kaplička tady stála ještě v době, kdy jsem začal starostovat, ale už to byla jen ruina,“ vzpomíná starosta obce Vladislav Tůma. Replika původní kaple stojí jen pár metrů od mostu přes řeku Ohři, jehož vzhled se v historii mnohokrát měnil. Právě na kraji tohoto mostu kdysi stával přístřešek se sochou Jana Nepomuckého.

Socha se pak ztratila a později jeden z místních občanů zachránil  zbytky původního objektu. Ty už se zpět navrátit nepodařilo. „Vzhled nové kaple je téměř původní, domluvili jsme se ale, že bude bez zvoničky. Pokud by si to přáli občané nebo památkáři, zvoničku můžeme doplnit,“ popisuje starosta.

Obnovená kaple připomene sto let republiky

Přípravy na obnovu památného místa trvaly přes 10 let, novou verzi sochy svatého Jana Nepomuckého vytvořil Jiří Lain. V původní lokalitě, v těsné blízkosti mostu, už kaplička stát nemůže, a tak majitelé blízkého domu zdarma poskytli potřebný pozemek.

„Ke kapličce přidáme štítek, že byla vystavěna ke sto letům republiky, měli bychom si připomínat, co tu naši předci vybudovali,“ vysvětluje starosta Vladislav Tůma, podle kterého si návrat kapličky k mostu přáli zejména místní obyvatelé. A mnozí z nich dokázali pomoci.

Mimochodem lidé už navštěvují i další nově obnovenou kapličku v Šemnici. Zapálené svíčky a květiny se tady objevují velmi často.