K Blatenskému příkopu v Krušných horách se po více než 20 letech vrátili řemeslníci

6. červenec 2021 08:55
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Blatenský příkop

Dřevěné trámy, kamení a speciálně namíchaná malta. To jsou materiály, kterými skupina dělníků opravuje Blatenský příkop v Krušných horách. Historický kanál, na který se po více než 20 letech vrátili řemeslníci.

Blatenský příkop v Krušných horách spojuje města Boží Dar a Horní Blatná od 16. století. Vodní kanál kdysi sloužil jako zdroj energie pro místní doly, dnes je ale hlavně turisty vyhledávanou technickou kulturní památkou. O její záchranu a obnovu se teď opět snaží skupina řemeslníků.

„Protéká nám Blatenský příkop, je to umělý vodní tok. Nicméně se o něj musíme starat. Práce začaly zhruba před měsícem. Dokončeno by to mělo být v listopadu roku 2023. Na celou tu stavbu předpokládáme náklady 30 milionů korun,“ řekl k opravě Jan Svejkovský, mluvčí povodí Ohře, které má obnovu Blatenského příkopu na starosti.

Pracovníci povodí Ohře musí zpevnit nejen samotný vodní kanál, ale také malé akvadukty, vodní křižovatky a propustky po celé 12 kilometrové trase vodního díla. Památky, který byla naposledy obnovená za pomoci dobrovolníků a Horské služby na přelomu tisíciletí.

Podle Jana Svejkovského je Blatenský příkop i přes probíhající práce volně přístupný.

autoři: Zdeněk Trnka , nkr
Spustit audio