Julie Hrstková: Propad inflace dává naději na rychlou obnovu kondice české ekonomiky

11. prosinec 2023

Dnešní čísla o vývoji inflace uzavřela obrázek české ekonomiky. Růst cen v listopadu se vrátil k sedmi procentům, pokud by se odečetl loňský úsporný tarif, respektive to, že se loni vláda rozhodla zadotovat ceny energií, potom je meziroční inflace dokonce už pod pěti procenty. Zdá se, že inflace je plně pod kontrolou. 

Údaj o inflaci navazuje na smršť nedávných čísel o vývoji průmyslu, stavebnictví a trhu práce. Co tedy ukazují data? Průmysl konečně rostl, nicméně z nejhoršího prý ještě nejsme venku.

Čtěte také

Problém nemusí být ani tak v samotném tuzemském hospodářství, jako v napojení na zahraniční trhy. Německý deník Die Welt nedávno Česko označil za nemocného muže Evropy, stále platí, že je jedinou zemí v Evropě, která se stále nevzpamatovala z propadu ekonomiky, k němuž došlo v průběhu pandemie covid.

Nicméně pokud jde o samotné Německo, tak to je pro Česko nemocnou matkou, jejíž zdravotní stav se plně promítá právě v tuzemských firmách, které jsou s ní dodávkami plně propojeny. Zlepšení, které ukázala říjnová statistika průmyslu, proto prý nemusí být dlouhodobé.

Na levné peníze si ještě počkáme

Stavebnictví zůstává v hlubokém útlumu, počet vydaných stavebních povolení se vrátil o mnoho let zpátky, počet dokončených bytů naznačuje, že finišují zakázky z minulých let. Prudce rostoucí hodnota nových staveb pak v kombinaci s předchozími čísly naznačuje, že nové byty budou drahé, nedostupné a zdaleka jejich počet nebude odpovídat poptávce. 

Čtěte také

Při tom všem je vlastně zajímavé, že jediné, kde nedošlo ke zhoršení, zůstává trh práce. Sice je tu možnost, že přijde lednová vlna propouštění, nicméně dlouhodobý převis poptávky po zaměstnancích naznačuje, že firmy jsou ochotné držet lidi i v případě mírného poklesu zakázek. Stále totiž převažuje nabídka volných pracovních pozic nad poptávkou.

Podle mnohých ekonomů se Česko dostalo do problému tzv. ekonomiky pasti středních příjmů, což znamená, že začíná být drahé pro zahraniční investory a nedostatečně technologicky vyspělé, aby mohlo konkurovat vyspělým zemím samo. 

Julie Hrstková

Údaje z posledních dní naznačují, že oživení ekonomiky bude trvat déle a bude menší, než se očekávalo ještě v létě. Na druhou stranu významný pokles inflace, která se relativně rychle dostane k dvouprocentnímu inflačnímu cíli, ukazuje, že se blíží pokles úrokových sazeb.

A i když všichni varují, že na levné peníze si ještě počkáme a není vůbec jasné, zda se opět úroky dostanou pod dvě procenta jako už několikrát v minulých dvou dekádách, pokles sazeb možná už na posledním letošním zasedání centrální banky je velmi pravděpodobný. A jako už tolikrát v minulosti se opět ukáže, že doping levných úroků může nahradit nedostatky ekonomiky, jejichž náprava trvá podstatně déle.

Autorka je komentátorka Hospodářských novin

Spustit audio